Zamknij

Przyszłościowe kierunki techniczne

13:50, 11.02.2019 | Materiał Partnera

Od zawsze kandydaci, którzy kończyli kierunki techniczne, byli niezwykle cenieni na rynku pracy. W dzisiejszych czasach rozwój technologiczny stał się niezwykle dynamiczny. Wszystko to sprawia, że pojawia się coraz większe zapotrzebowanie na specjalistów z branży elektronicznej.

Studia techniczne

Absolwentów uczelni wyższych jest coraz więcej. Nie oznacza to jednak, iż każda z osób, legitymująca się wyższym wykształceniem, będzie tak samo ceniona na rynku pracy. Studia wyższe stały się bardzo modne, spowodowało to powstanie wielu uczelni prywatnych, w których jakość nauczania niekoniecznie jest najlepsza.

Z większym szacunkiem odnoszono się natomiast do absolwentów kierunków technicznych. Osoby takie, często uważane są za specjalistów w swojej branży, a same studia zdecydowanie trudniej ukończyć.

Jakie kierunki pozwolą na osiągnięcie sukcesu zawodowego?

Za kształceniem się na kierunkach technicznych, z pewnością przemawia rozwój technologiczny, który obecnie zauważalny jest na każdym kroku, praktycznie w każdej branży. Większość firm produkcyjnych, przemysłowych lub nawet usługowych, korzysta z osiągnięć techniki do zwiększania swojej pozycji na rynku.

Interesującym kierunkiem może być mechatronika. Jest ona połączeniem kilku innych dziedzin: mechaniki, elektroniki i informatyki. Z tego też powodu jest to kierunek wymagający poświęcenia i zaangażowania dużej ilości czasu na przyswojenie materiałów. Daje jednak absolwentowi szeroką wiedzę, którą można wykorzystać w wielu branżach. Pozwala to na szybkie znalezienie dobrze płatnej pracy. Na portalu Pracuj.pl, często pojawiają się oferty pracy dla absolwentów mechatroniki.

Podobnie sprawa wygląda w przypadku kierunków takich jak:

  • mechanika i budowa maszyn,
  • automatyka i robotyka.

Absolwenci tych kierunków zajmują się budową maszyn oraz projektowaniem i tworzeniem części do tych urządzeń. Są również odpowiedzialni za wykorzystywanie i optymalizowanie robotów.

Nie słabnie również zainteresowanie budownictwem. Rynek budowlany działa bardzo prężnie i z pewnością na rynku pracy nie zabranie zapotrzebowania na tego typu specjalistów. Absolwent studiów wyższych o tym kierunku, może zostać na przykład inspektorem nadzoru, sprawdzającym projekty architektoniczno-budowlane.

Od lat największym zainteresowaniem cieszy się również informatyka. Rynek IT rozwija się w zawrotnym tempie. Żadne przedsiębiorstwo bez dobrego informatyka praktycznie nie istnieje. Z uwago na silny rozwój, cały czas pojawiają się nowe specjalizacje tego kierunku.

(Materiał Partnera)
© tygodnik.pl | Prawa zastrzeżone