Zamknij

Wydanie książki a prawo - co warto wiedzieć

15:48, 13.12.2018 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 15:52, 13.12.2018

Obecnie wydanie książki nie jest bardzo trudne. Jeśli wydawnictwa nam odmówią, można to zrobić samemu. W obu sytuacjach warto mieć świadomość, co powinno znaleźć się na okładce i książce oraz w jaki sposób prawo reguluje i wymaga opatrzenie je odpowiednimi znakami.

Podstawy prawne

Niestety w Polsce wciąż nie ma ustawy, która dotyczyła by wyłącznie wydawania książek. Wszelkie regulacje prawne rozproszone są wśród różnych ustaw, które dotyczą szeroko rozumianej publikacji. Wzmianki dotyczące tego tematu znaleźć można między innymi w art. 12. Ustawy o cecnach (DZ.U.2011.97.1050) oraz w art. 3. Powszechnej konwencji o prawie autorskim (DZ.U.1978.8.28.). Na książkach znaleźć można znaki, które nie są wymagane, jednak spełniają określona zadania.

Czym jest tajemnicze ISBN?

To skrót od słów w języku angielskim International Standard Book Number, który w języku polskim oznacza Międzynarodowy Znormalizowany Numer Książki. Znajduje się na większości książek, a tuż zanim ciąg cyfr. Takie opatrzenie książki to identyfikator wydawcy oraz książki. Powinien być umieszczony na odwrocie strony tytułowej oraz na czwartej stronie okładki. Posiadanie takiego numeru nie jest koniecznością, jednak wiele wydawców decyduje się na wystąpienie do Biblioteki Narodowej o ISBN, ponieważ niesie ze sobą określone korzyści. Jedną z nich jest ułatwienie monitorowania sprzedaży, nadawania kodów kreskowych czy identyfikacji zamówień. Kolejną, bardzo ważną zaletą jest zmniejszenie opodatkowania. Do niedawna podatek w Polsce za sprzedaż książek ze znakiem ISBN wynosił 0%, obecnie jest to 5%, które i tak jest znacznie niższe, niż w przypadku sprzedaży książki nieoznakowanej (23%), wyjaśnia adwokat z kancelarii PBKB.

Skrót ISBN nadawany jest dla odrębnych serii. Jeśli kolejne wydanie jest uzupełnione o dodatkowe notatki, informacje lub zdjęcia musi mieć nadany inny numer.

Nota copyrightowa – czy naprawdę jest konieczna?

Dobrze znany każdemu znak © to oznaczenie autorskich praw majątkowych i symbol praw własności intelektualnej. Jego znaczenie zmalało w wyniku konwencji berneńskiej, według której należy spełnić formalności pokroju noty copyrightowej, by prawa autorskie dla konkretnego utworu mogły zaistnieć (Akt paryski konwencji berneńskiej o ochronie dzieł literackich i artystycznych z dnia 24 lipca 1971 roku). Znak ten jednak jest narzędziem, które informuje o posiadanych prawach autorskich, szczególnie w krajach, które nie są związane z konwencją. Jest zatem wciąż stosowany na wielu egzemplarzach.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%