Zamknij

Jak dbać o zęby, by były piękne i zdrowe?

12:15, 03.09.2018 | materiał partnera
Skomentuj

Śnieżnobiały uśmiech to marzenie niejednego Polaka. Uznawany za atrybut sukcesu, utożsamiany ze szczęściem i życiowym spełnieniem. Co zrobić, aby móc cieszyć się uśmiechem, którego nie powstydziłaby się żadna gwiazda dużego ekranu?

Higiena jamy ustnej zaczyna się w domu. Oczywiście systematyczne wizyty u dentysty też mają niebagatelne znaczenie w dbaniu o zęby, ale to codzienna pielęgnacja determinuje wygląd i stan naszych zębów. Ludzie często zapominają, że wiele chorób ma swój początek właśnie w jamie ustnej. Lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego teraz sprawdź, czy wystarczająco dobrze dbasz o swoje zęby.

Czyszczenie jamy ustnej w domowym zaciszu

Prawidłowa higiena jamy ustnej to nie tylko mycie zębów. Czyszczenie całej jamy ustnej składa się z kilku etapów: czyszczenia przestrzeni między zębami z wykorzystaniem nici dentystycznej, czyszczenia zębów przy użyciu odpowiednio dobranej szczoteczki i pasty, oczyszczania języka oraz płukania jamy ustnej płynem do ust. Dopiero po przejściu przez wszystkie z nich możemy mieć pewność, że nasze zęby są czyste i lśniące.

Zacznij od nici dentystycznej

Stosując właściwą technikę czyszczenia zębów nicią dentystyczną pozbędziesz się resztek jedzenia oraz zalegającej między zębami płytki nazębnej. Chcąc wyczyścić zęby urwij dostatecznie długi kawałek nici (ok. 50 cm), jeden koniec nawiń na środkowy lub wskazujący palec jednej dłoni a drugi na odpowiadający mu palec drugiej dłoni. Nitką manewruj w taki sposób, aby przechodząc do czyszczenia kolejnych zębów, korzystać z nieużywanego wcześniej kawałka nici.

Wyczyść zęby przy użyciu szczoteczki i pasty

Gdy pierwszy etap będziesz miał już za sobą, przejdź do szczotkowania zębów. W zależności od preferencji zęby możesz myć przy pomocy szczoteczki zwykłej, elektrycznej lub sonicznej. Pamiętaj, by włosie wybranej przez Ciebie szczoteczki było odpowiednio miękkie (soft lub medium). Zbyt twarde może poranić dziąsła i doprowadzić do osuwania się szyjek zębowych. Pastę do zębów dostosuj do potrzeb swoich zębów. Na rynku znajdziesz pasty wybielające, do wrażliwych dziąseł i odświeżające. Nie zapomnij o wyczyszczeniu języka, na którym również zalegają groźne bakterie, najlepiej specjalną skrobaczką.

Wypłucz buzię płynem do płukania jamy ustnej

Proces czyszczenia zębów dopełnij płucząc jamę ustną płynem do ust. Dzięki temu będziesz miał pewność, że pozbyłeś się bakterii, uniemożliwiając tym samym tworzenie się płytki nazębnej. Plusem jest świeży oddech, jaki jest nadal odczuwalny jeszcze przez długi czas po płukaniu zębów. Płyny do płukania jamy ustnej są niezwykle pomocne przy częstych stanach zapalnych, łagodzą podrażnienia i przyspieszają gojenie.

Jak prawidłowo szczotkować zęby?

W dbaniu o zęby ważna jest nie tylko systematyczność ale też technika szczotkowania. Odpowiednie czyszczenie pozwoli usunąć zalegającą płytkę nazębną i resztki pokarmu z zewnętrznych, wewnętrznych oraz żujących partii zębów. Zęby górne i dolne powinno się czyścić osobno, stosując ruchy okrężne i wymiatające. Szczoteczki nie powinno się dociskać zbyt mocno do zębów. Taki zabieg należy powtarzać najlepiej po każdym posiłku, by nie dawać bakteriom pożywki w postaci zalegających między zębami resztek jedzenia. Powinien on trwać nie mniej niż 2 minuty.

Okresowe kontrole u dentysty

Systematyczne i staranne nitkowanie zębów, czyszczenie najlepszą szczoteczką i pastą oraz płukanie nie wystarczą, żeby zęby były piękne i zdrowe. Koniecznością są również regularne wizyty u stomatologa, przynajmniej raz na pół roku dla zdrowia zębów. Podczas takiej wizyty lekarz dentysta wypełni ewentualne ubytki i profesjonalnie oczyści zęby z osadów czy kamienia nazębnego.

Zabieg oczyszczania zębów z kamienia nazębnego, który jest dość częstym problemem, nazywa się skaling i polega na usunięciu kamienia z wykorzystaniem ultradźwięków. Drugim jego etapem jest piaskowanie, które eliminuje wszelkie osady nazębne a całość wykończona zostaje polerowaniem i fluoryzacją. Profesjonalnie zadbać o zęby możesz np. w Niepublicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej StomArt w Opolu. Szczegóły wykonywanych tam zabiegów znajdziesz pod adresem stomart.opole.pl.

(materiał partnera)

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© tygodnik.pl | Prawa zastrzeżone