Zamknij

Ubezpieczenie zdrowotne i medyczne - jak wybrać?

08:15, 03.09.2018 | ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Prywatne ubezpieczenie medyczne to doskonała oferta dla osób, które cenią sobie czas, profesjonalne usługi i nowoczesne rozwiązania w zakresie leczenia. Jeśli nie jesteś zadowolony ze świadczeń w ramach NFZ, możesz samodzielnie wykupić polisę zdrowotną zapewniającą dostęp do lekarzy specjalistów.

Ile kosztuje ubezpieczenie zdrowotne? Na co zwrócić uwagę, decydując się na podpisanie umowy? Podpowiadamy.

Jak działa prywatne ubezpieczenie zdrowotne?

Ubezpieczenie zdrowotne działa w podobny sposób jak abonament telewizyjny czy telefoniczny. Wybieramy usługi, z których chcemy korzystać i płacimy miesięczną składkę. Przez cały okres opłacania abonamentu, mamy dostęp do lekarzy specjalistów, informacji medycznej, opieki ambulatoryjnej czy odszkodowania. Z powyższych świadczeń możemy korzystać niezależnie od państwowej oferty świadczonej w ramach ubezpieczenia w NFZ. Do lekarzy specjalistów nie potrzebujemy również skierowania od internisty. Wystarczy więc, że zadzwonisz na infolinię i umówisz się na wizytę. Więcej na temat prywatnego ubezpieczenia prywatnego przeczytasz tutaj https://kapitalni.org/pl/artykuly/prywatne-ubezpieczenie-zdrowotne-i-medyczne-jak-wybrac-ile-moze-kosztowac-i-czy-mozna-na-nim-zaoszczedzic,73,86

Jakie są zalety prywatnej opieki medycznej?

Główną zaletą prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego jest przede wszystkim szybszy dostęp do specjalistów. Osoby korzystające z opieki państwowej nierzadko muszą miesiącami czekać na wizytę do konkretnego lekarza. Z kolei w przypadku leczenia prywatnego ubezpieczyciel organizuje wizytę w ciągu kilku dni. W zakresie prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego mogą znaleźć się nawet najbardziej skomplikowane zabiegi szpitalne. W przypadku konieczności hospitalizacji w szpitalu wybrana firma ubezpieczeniowa może wypłacać odszkodowanie za każdy dzień pobytu w placówce leczniczej.

Jak wybrać ubezpieczenie zdrowotne?

Pakiet zdrowotny można wykupić bezpośrednio w jednym z kilku towarzystw ubezpieczeniowych, ale i w prywatnych klinikach medycznych takich, jak Medicover, Polmed, LUX MED. Wybór ubezpieczenia nie jest prostym zadaniem. Zanim zdecydujesz się podpisać umowę, warto dokładnie określić swoje oczekiwania i dopiero wtedy zacząć przeglądać oferty.

Zakres prywatnych ubezpieczeń medycznych

Najprostsze ubezpieczenie medyczne to koszt kilku złotych miesięcznie, a jego cena uzależniona jest od zakresu dostępnych usług. Możemy je wykupić np. w swoim banku, który doliczy do opłaty miesięcznej za konto także opłatę abonamentową za ubezpieczenie zdrowotne. Świadczenia oferowane w zakresie tego ubezpieczenia to np. domowe wizyty lekarza internisty lub pielęgniarki czy też infolinia medyczna. Im szerszy zakres usług tym droższy abonament. Cena może być uzależniona od wieku osoby ubezpieczonej, ale i od liczby ubezpieczonych. Część firm oferuje trzy grupy pakietów: dla młodzieży (do 18 l.), dla dorosłych (do 65 l.) i dla seniorów (powyżej 65 l.). Dostępne są również pakiety rodzinne obejmujące rodziców i dzieci. Warto z nich korzystać, ponieważ ich cena jest niższa od ubezpieczenia wykupionego indywidualnie dla członka rodziny.

Jaka jest cena ubezpieczenia medycznego?

Abonament medyczny obejmujący nielimitowany dostęp do lekarzy internistów i specjalistów, jak np. ginekolog, dermatolog, neurolog, laryngolog to koszt około 40-80 zł miesięcznie. Tańszym rozwiązaniem będzie jednorazowe opłacenie składki na cały rok. Pakiet ubezpieczenia dla dwóch osób to koszt rzędu 130-160 zł. Z kolei abonament dla rodziny wykupimy za 150 - 200 zł. Bez względu na rodzaj firmy zasada jest ta sama: im więcej usług, tym wyższa cena poszczególnych pakietów.

Na czym zaoszczędzimy, decydując się na ubezpieczenie zdrowotne?

Wybierając polisę musimy pamiętać, że opłacamy ją z góry, nawet jeśli nie skorzystamy z jej usług ani razu. Wybierając ubezpieczenie zdrowotne, musimy kierować się własnymi preferencjami i posiadanymi schorzeniami. Bierzmy pod uwagę tych specjalistów, z których opieki korzystamy na co dzień. W ofercie wyższych pakietów płacimy za dostęp do takich lekarzy jak: okulista, diabetolog, radiolog czy pulmonolog, dlatego jeśli nie chorujesz na żadne ze schorzeń z podanej grupy, nie ma sensu dopłacać do abonamentu. W każdej chwili możemy zmienić go na wyższy, zyskując dostęp do większego grona lekarzy specjalistów.

Na co warto zwrócić uwagę, decydując się na ubezpieczenie medyczne?

Wybierając ubezpieczenie medyczne, koniecznie zapoznajmy się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia (OWU). Warto zabrać taki dokument do domu i na spokojnie przeanalizować ofertę oraz sumę odszkodowań. Ubezpieczenia medyczne często zawierają okres kadencji, który oznacza, że nawet jeśli podpiszemy umowę to wybrana ochrona ubezpieczeniowa zacznie obowiązywać dopiero za 2-3 miesiące. Wszystko po to, aby zabezpieczyć się przed osobami, które chcą wykupić abonament, aby od razu skorzystać z darmowego leczenia. Ubezpieczenie zdrowotne nie będzie obowiązywać jeśli zataimy istotne fakty dotyczące stanu naszego zdrowia, np. choroby przewlekłe. W dużych miastach znajdziemy rozbudowaną sieć placówek medycznych, w których możemy skorzystać z prywatnej opieki lekarskiej. Jeśli mieszkamy w mniejszej miejscowości, może okazać się, że najbliższą placówkę z dostępem do specjalisty mamy w zasięgu kilkudziesięciu, kilkaset kilometrów od miejsca zamieszkania.

(ARTYKUŁ SPONSOROWANY)
© tygodnik.pl | Prawa zastrzeżone