Zamknij

Czym kierować się przy wyborze studiów?

10:54, 01.08.2018 | materiał partnera
Skomentuj

Studia to moment, kiedy nareszcie można poczuć wolność i zmierzyć z samodzielnością. Trzeba przyznać, że najczęściej jest to czas, gdy człowiek może naprawdę poznać samego siebie, ale też bardzo dużo dowiedzieć się o życiu. Jednak nie można zapomnieć też o tym, że studia to przede wszystkim nauka odpowiedzialności, która rozpoczyna się już w momencie wyboru odpowiedniego kierunku kształcenia. W końcu jest to jedna z najważniejszych decyzji, której konsekwencje możemy odczuwać przez całe życie.

Słuchaj rad, ale sam podejmij decyzje

Czas, kiedy musimy zdecydować o kierunku dalszego kształcenia, jest bardzo trudny. Przede wszystkim dlatego, że nie zawsze wiemy, czym właściwie chcielibyśmy się zajmować w przyszłości. W takiej sytuacji często opieramy się na radach najbliższych osób, a w szczególności rodziców. Ze względu na ich życiowe doświadczenie, warto je wziąć pod uwagę. Jednak nie można zapomnieć o tym, że nie jesteśmy nimi, więc ich pragnienia i marzenia, mogą nie mieć nic wspólnego z naszymi. Dlatego nie warto odtrącać pomocnej dłoni, ale też trzeba wiedzieć, kiedy być asertywnym. Nawet jeżeli miałoby to wiązać się z błędami.

Połącz przyjemne z pożytecznym

Podczas wyboru odpowiedniego kierunku dalszego kształcenia, nie możemy kierować się tylko pragmatyzmem. W takim przypadku nauka i chodzenie na zajęcia będą dla nas prawdziwą udręką, a w przyszłości możemy zająć się czymś, co nas nie interesuje. Dlatego tak ważne jest to, by połączyć pasję lub coś, w czym jesteśmy dobrzy z właściwym kierunkiem studiów. Choć na pozór może się to okazać trudne, to jednak wystarczy tylko zapisać na kartce nasze mocne strony i spróbować je dopasować do oferty edukacyjnej wybranych szkół.

Zwróć uwagę na renomę szkoły wyższej

Sam wybór kierunku nie jest jedyną trudną decyzją, z jaką trzeba się zmierzyć. Kolejną jest wybór właściwej placówki. W Polsce jest ich naprawdę sporo, jednak tylko nieliczne z nich cieszą się renomą i mają do dyspozycji naprawdę fachowy zespół. Dlatego, choć rozłąka z rodziną może być dla nas czymś niewyobrażalnym, to czasem warto wyjechać nawet na drugi koniec kraju, żeby móc spełnić swoje marzenia. Jednak wykładowcy, to nie jedyny aspekt, na który trzeba zwrócić uwagę. Bezpieczeństwo oraz dodatkowe rozrywki, jakie oferuje miasto, jest bardzo ważne. Dlatego warto decydować się na szkoły wyższe, które łączą w sobie atrakcyjną lokalizację i fachowy zespół wykładowców jak np. https://wsaib.pl/.

Kierunki z przyszłością

Istnieje pewne przeświadczenie o tym, że nie ma kierunku dla humanistów, które gwarantują dobrze płatną pracę. Oczywiście najczęściej są to opinie osób, które po prostu nie mają pomysłu na siebie. Jednak czasem wystarczy tylko wybrać kierunek, który może zaoferować ciekawe perspektywy.

Przykładowe kierunki

  • Studia menadżersko-prawne,
  • Zarządzanie,
  • Logistyka,
  • Management.
(materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%