Zamknij

Kupno kampera czy wynajem – co się bardziej opłaca?

09:41, 31.07.2018 | materiały partnera
Skomentuj

Każdy, kto interesuje się podróżowaniem z domem na czterech kółkach prędzej czy później zaczyna zastanawiać się, ile trzeba zapłacić za kampera. Różnice w cenach pojazdów różnych marek mogą być spore, a sama cena ma wiele składowych. Jedną z nich jest wiek pojazdu.

Nowy czy używany?

Nowy kamper to wydatek rzędu 200 tys. zł. za najprostszy i najtańszy model, z niezbyt mocnym silnikiem. Za pojazdy z górnej półki trzeba zapłacić nawet 300-400 tys. zł. Nic więc dziwnego, że tak wielu wielbicieli karawaningu decyduje się poszukać wymarzonego samochodu na rynku wtórnym. W tym przypadku łatwo zauważyć, że im samochód starszy tym jest tańszy. Liczącego sobie 10-lat kampera można kupić już za 80-100 tys. zł., kiedy około 20-letniego nabyć można za 20 tys. zł. Trzeba jednak pamiętać, że mające kilkadziesiąt lat pojazdy są już mocno wysłużone, zatem ich stan techniczny może pozostawiać wiele do życzenia. To jeszcze nie wszystko – będąc w posiadaniu własnego kampera, trzeba jeszcze pamiętać o jego regularnym serwisie czy ubezpieczeniu.

W pakiecie ubezpieczeniowym powinna znaleźć się polisa OC, AC, Assistance i NNW. Na Zachodzie firmy typu Motorhome Project mają w swojej ofercie dostosowany już pakiet noszący nazwę Motor home insurance. Każdy kamper musi mieć ważne ubezpieczenie. Jego koszty w dużej mierze zależą m.in. od pojemności silnika czy też wieku pojazdu.

Szczegóły przykładowej oferty znaleźć można na stronie https://www.motorhomeprotect.co.uk/motorhome-insurance/.

Wypożyczenie

Tańszą, przez co dla niektórych lepszą opcją, jest wypożyczenie kampera. Koszty najmu takiego wozu są różne i zależą od roku produkcji, stanu technicznego czy klasy pojazdu. Za dobę najmu podstawowego modelu przyjdzie nam zapłacić około 200 zł., choć w przypadku samochodów wyższych klas cena może wzrosnąć nawet 5-krotnie. Do tego trzeba doliczyć kaucję, którą wpłaca się w momencie wynajmu i odbiera po oddaniu kampera, wynosić może ona od 3 do 6 tys. zł. Dochodzą jeszcze koszty serwisu i przygotowania kampera do drogi.

Nie da się jednoznacznie stwierdzić, co się bardziej opłaca. Wszystko zależy od częstotliwości podróży oraz ich długości. Faktem jednak jest, że większość podróżujących na zakup czy to nowego czy używanego kampera zwyczajnie nie może sobie pozwolić. Wtedy będący w zasięgu ręki wynajem wydaje się być bardzo korzystną i wartą rozważenia opcją.

(materiały partnera)

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© tygodnik.pl | Prawa zastrzeżone