Zamknij

Mandaty na Wyspach Brytyjskich

13:23, 26.07.2018 | Materiał Partnera
Skomentuj


Brytyjski kodeks ruchu drogowego jest bardzo precyzyjny w określaniu kar, które w niektórych przypadkach są bardzo dotkliwe. Każdemu wykroczeniu przypisany jest specjalny kod i skala. Po porównaniu najpopularniejszych wykroczeń na drodze okazuje się nawet, że w Polsce odpowiadające im kary są bardziej łagodne niż w Wielkiej Brytanii. Ponadto u nas punkty karne kasują się po roku od momentu ich uzyskania, kiedy tam są widoczne aż przez trzy lata, a czasami i dłużej.
 

Za co można dostać mandat?

 

Nie tylko w Polsce ubezpieczenie OC jest obowiązkowe, identycznie jest również w Wielkiej Brytanii. Za kierowanie pojazdem nie posiadającym ochrony ubezpieczeniowej można dostać mandat o wartości 200 funtów i nawet 8 punktów karnych. Nieakceptowalne jest również prowadzenie rozmów telefonicznych w czasie jazdy samochodem, za które można otrzymać 3 punkty karne i 100 funtów mandatu. Karanie przekroczenia dopuszczalnej prędkości jest zależne od sytuacji, najczęściej kary znajdują się w przedziale 3-6 punktów karnych i 100 funtów mandatu, no chyba, że prędkość została znacznie przekroczona, wtedy trzeba liczyć się z utratą prawa jazdy.

Różna w stosunku do obowiązującego w Polsce kodeksu ruchu drogowego jest sumaryczna ilość punktów, po uzbieraniu których odbierane jest prawo jazdy. U nas w kraju są to 24 punkty karne (20 dla młodych kierowców), które kasują się po roku od momentu ich otrzymania, natomiast w Wielkiej Brytanii po uzbieraniu 12 punktów karnych (6 dla młodych kierowców) w ciągu dwóch lat prawo jazdy odbierane jest automatycznie.

 

Ubezpieczenie po utracie prawa jazdy

 

Podczas wykupywania polisy należy poinformować ubezpieczyciela o fakcie utraty prawa jazdy. Niektóre firmy ubezpieczeniowe mogą z tego względu podwyższyć składkę ubezpieczeniową, aby zniechęcić do wykupu u nich polisy. Wtedy to kierowcy nie pozostaje nic innego jak wykupić ubezpieczenie specjalistyczne, tak zwane Car insurance for convicted drivers, oferowane przez towarzystwa ubezpieczeniowe takie jak Insurance Factory. Wysokość składki zależy od popełnionych przewinień ale nie jest ona tak wysoka jak w przypadku zwykłych pakietów ubezpieczeniowych i przede wszystkim kierowca, który w przeszłości utracił dokument uprawniający go do jazdy pojazdem, nie jest traktowany jak przestępca.

Więcej informacji znaleźć można pod adresem https://www.insurancefactory.co.uk/car-insurance/convicted-driver-car-insurance.

(Materiał Partnera)

Komentarze (1)

januszjanusz

0 0

nie wiem jak można bez OC jezdzic, place bo jednak wariaty jezdza i w Polsce i w UK. Plus taki ze teraz mozna yanosika poza granicami uzywac 14:53, 27.07.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

© tygodnik.pl | Prawa zastrzeżone