Zamknij

Kiedy kupić dziecku pierwszy telefon?

14:17, 22.06.2022 ARTYKUŁ SPONSOROWANY Aktualizacja: 14:18, 22.06.2022

Najmłodsi bardzo chętnie sięgają po smartfony swoich rodziców. Trudno ich za to winić, skoro otaczający ich ludzie wydają się być przyklejeni do swoich ekranów. Bajki i gry na życzenie sprawiają, że nawet dwulatek łapie za telefon rodziców. Czy całkowite odizolowanie dziecka od technologii ma sens? Kiedy kupić mu pierwszy telefon?

Pierwszy telefon - w jakim wieku?

Zgodnie z wynikami badania "Brzdąc w sieci – zjawisko korzystania z urządzeń mobilnych przez dzieci w wieku 0-6 lat" aż 54% dzieci, które nie ukończyły szóstego roku życia, korzysta z laptopa, smartfona, tabletu lub smartwatcha. Wskazano także, że dziecko, które pierwszy raz korzysta z tych urządzeń ma średnio 2 lata i 2 miesiące. To wczesny wiek, ale zauważono również, że dzieci używają urządzeń mobilnych podczas podróży samochodem lub w porze karmienia, czyli wtedy kiedy są najbardziej zniecierpliwione i skłonne do płaczu. Na pytanie „kiedy kupić dziecku pierwszy telefon” nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Odpowiedzialnego korzystania z telefonu można spodziewać się po dziecku, które rozpoczyna siódmą klasę podstawową (ma 12-13lat). Rodzice jednak w trosce o swoje pociechy decydują się na ten zakup wcześniej, ponieważ chcą być z nimi w kontakcie. W większych miastach dziecko otrzymuje telefon już w wieku 7-8 lat, czyli na przełomie pierwszej i drugiej klasy.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Telefon dla małego dziecka musi spełniać kilka warunków. Powinien być wytrzymały, poręczny i prosty w obsłudze. Urządzenie w dłoniach pociechy jest bardzo podatne na upadki. Zbity wyświetlacz to tylko kwestia czasu. Na szczęście na rynku znajdziesz wysokiej jakości części zamienne do każdego modelu telefonu (https://gsmok.pl/czesci-serwisowe-do-telefonow-wyswietlacze-lcd-c031002). Ceny są na tyle atrakcyjne, że kosztem naprawy uszkodzonego urządzenia, choć częściowo możesz obarczyć dziecko. Będzie to dla niego lekcja, dzięki której nauczy się szanowania swojej własności i pozna wartość pieniądza. W celu ochrony nowego wyświetlacza warto nakleić na niego szkło ochronne i dokupić dedykowane etui.

Dziecko bez telefonu jest (nie)szczęśliwe

Wielu rodziców oczekujących dziecka zarzeka się, że ich pociecha nie będzie korzystać z telefonu w pierwszych latach swojego życia. To ambitna, godna pochwały postawa, którą niestety często weryfikuje życie. W obliczu codziennego trudu wychowania i natłoku zawodowych obowiązków włączona w telefonie bajka zajmuje uwagę dziecka, dzięki czemu bezproblemowo zje ono posiłek. Urządzenia mobilne to zatem mali pomocnicy, którzy skuteczni są tylko wtedy, gdy stosuje się je z umiarem. W starszym wieku dziecka telefon spełnia inne funkcje: edukacyjną i społeczną. Technologie informatyczne są coraz bardziej zaawansowane. Ciągłe uniemożliwianie dzieciom kontaktu z urządzeniami mobilnymi może negatywnie wpłynąć na ich kontakty z rówieśnikami oraz umiejętność obsługi nowych technologii w dorosłym życiu. 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%