Zamknij

Rwa kulszowa – jakie daje objawy? Jak szybko i skutecznie pozbyć się bólu?

14:57, 14.06.2022 ARTYKUŁ SPONSOROWANY Aktualizacja: 14:59, 14.06.2022

Nerw kulszowy jest strukturą powodującą patologię, o której zapewne nieraz słyszeliście: rwę kulszową. Dolegliwość ta może drastycznie ograniczyć mobilność ciała, dlatego ważne jest, aby jak najszybciej leczyć jej objawy.

Czym jest nerw kulszowy?

Nerw kulszowy wychodzi z kręgosłupa na poziomie kręgów lędźwiowo-krzyżowych i biegnie przez nogi. Jego struktury prowadzą do podeszew stóp, a nawet do palców. Jak każdy inny nerw, jego zadaniem jest unerwienie grupy mięśni. Innymi słowy, mózg wysyła sygnał, który przemieszcza się wzdłuż nerwu aż do mięśnia, powodując jego skurcz. Z tego powodu nerwy umożliwiają nam dobrowolne kurczenie się mięśni, a wszelkie zmiany w ich funkcjonowaniu wpływają na mięśnie.

Objawy rwy kulszowej

Ponieważ rwa kulszowa może być spowodowana różnymi problemami wpływającymi na nerw, objawy będą się różnić w zależności od źródła bólu. Do najczęstszych objawów należą: ból, pieczenie lub mrowienie w jednej nodze od pośladka, które nasilają się podczas siedzenia. Pojawia się  również osłabienie chorej kończyny.

Do najczęstszych przyczyn choroby należą przepuklina lub ucisk dysku, zwężenie kanału kręgowego lub ogólnie każda przyczyna, która powoduje ucisk lub zgniecenie nerwu kulszowego. Z drugiej strony, czynnikami ryzyka wystąpienia tej patologii są: nadwaga, wiek i praca, która zmusza do siedzenia przez długie godziny lub do powtarzalnego wykonywania zgięcia tułowia.

Jak radzić sobie z dyskomfortem spowodowanym rwą kulszową?

Ostatecznym celem leczenia jest wyleczenie patologii będącej przyczyną choroby. Dlatego nie chodzi tylko o wyeliminowanie bólu, ale o zrobienie wszystkiego, co możliwe, aby usunąć problem leżący u jego podstaw. Warto również wspomnieć, że patologia nerwu kulszowego może pojawić się przejściowo, w wyniku sporadycznego nadmiernego wysiłku, stłuczenia lub innej podobnej przyczyny. Dlatego pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić, jest zawsze złagodzenie bólu. W tym celu zaleca się krótki odpoczynek, a jeśli ból nie ustępuje - zażycie leków przeciwbólowych lub przeciwzapalnych. Polecane leki znajdziesz tutaj: https://www.wapteka.pl/leki-na-rwe-kulszowa,0.html

Ponadto zaleca się wizytę u fizjoterapeuty, który może zastosować odpowiedni masaż, a także zalecić określone ćwiczenia wzmacniające lub rozciągające ciało. Ważne jest również, aby jak najszybciej powrócić do aktywnego trybu życia, wykonując częste, delikatne ćwiczenia, takie jak spacery. Jeśli ból nie ustąpi w ciągu kilku pierwszych tygodni, zaleca się wykonanie badań diagnostycznych w celu wykrycia ewentualnych problemów strukturalnych leżących u jego podłoża. W tym celu lekarz może zalecić wykonanie zdjęcia rentgenowskiego, lub rezonansu magnetycznego. Więcej o radzeniu sobie z objawami sprawdź na blogu Wapteka.pl

Zapobiegaj pojawieniu się rwy kulszowej

Podobnie jak w przypadku wielu innych chorób, ważne jest, aby w miarę możliwości zapobiegać wystąpieniu dolegliwości. W przypadku dolegliwości nerwu kulszowego konieczne jest prowadzenie aktywnego trybu życia i unikanie siedzącego trybu życia. Z drugiej strony należy dbać o zachowanie prawidłowej postawy w życiu codziennym i starać się unikać szkodliwych ruchów, takich jak zgięcie tułowia połączone z rotacją ciała.

W przypadku wystąpienia dolegliwości w pierwszej kolejności należy zająć się bezpośrednimi objawami. Jeśli znikną, postępuj zgodnie z radami wymienionymi w poprzednim punkcie i unikaj złych myśli, Jeśli jednak dolegliwości utrzymują się przez dłuższy czas, są bardzo dotkliwe lub nawet nasilają się, nie należy zwlekać z wizytą u lekarza.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%