Zamknij

Kto zajmuje się realizacją budownictwa kubaturowego?

14:18, 01.12.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 14:18, 01.12.2022

Inwestycje związane z budownictwem kubaturowym wymagają zaangażowania wielu wyspecjalizowanych w swoich zawodach osób. Przed rozpoczęciem budowy trzeba bowiem uzyskać wszelkie pozwolenia, stworzyć harmonogram i kosztorys inwestycji, zakupić grunty i zaprojektować budowę pod kątem architektonicznym. W przypadku domów jednorodzinnych można postawić na wybraną firmę budowlaną, ale inwestycje publiczne i przemysłowe powinny być oddane w ręce generalnego wykonawcy budownictwa kubaturowego.

Budownictwo kubaturowe — co to jest?

Budownictwo kubaturowe to nic innego jak pojęcie odnoszące się do inwestycji budowlanych o charakterze objętościowym. W przeciwieństwie do budownictwa liniowego, budownictwo kubaturowe dotyczy wszystkich budynków, które posiadają określoną objętość. Mowa nie tylko o domach jednorodzinnych, ale również osiedlach, biurowcach, halach i magazynach, centrach handlowych, szkołach oraz szpitalach.

O tyle, o ile w przypadku prywatnych inwestycji możliwe jest zatrudnienie firmy budowlanej, tak w przypadku budynków użyteczności publicznej oraz budynków przemysłowych konieczne będzie zatrudnienie generalnego wykonawcy budowlanego. Musi on jednak posiadać doświadczenie w prowadzeniu tego typu działań oraz odznaczać się precyzją. To na barkach wykonawcy generalnego spoczywa obowiązek prowadzenia inwestycji budowlanej od początku do końca.

Kim jest generalny wykonawca budownictwa kubaturowego?

Generalny wykonawca budownictwa kubaturowego to firma świadcząca usługi z zakresu projektowania i budowania obiektów o charakterze publicznym oraz przemysłowym. Jego obowiązkiem jest dostarczenie niezbędnego sprzętu i materiałów, zatrudnienie poszczególnych ekip do realizacji projektu, stworzenie harmonogramu działań, kosztorysu oraz dostarczenie wszelkich pozwoleń i dokumentów. Poza tym musi on zapewnić bezpieczeństwo na placu budowy i w określonym czasie oddać gotowy obiekt.

Wybór właściwego generalnego wykonawcy budownictwa kubaturowego nie jest prosty. Przede wszystkim należy kierować się portfolio firmy, opiniami na jej temat oraz oferowanymi przez nią usługami. Poszczególne oferty można z łatwością znaleźć w Internecie lub w prasie drukowanej. Wybrana firma powinna posiadać wszelkie uprawnienia do prowadzenia tego typu działalności, a także certyfikaty poświadczające jakość usług i spis technologii, z jakich korzysta podczas realizacji zlecenia. Warto również udać się na tzw. badania terenowe, aby przekonać się, w jakim tempie i w jaki sposób wykonawca radzi sobie ze zleconą mu inwestycją. Dopiero po dogłębnej weryfikacji można podjąć decyzję o konkretnym wyborze.

Reasumując, działaniach oferowanych przez generalnego wykonawcę budowlanego powinny się znaleźć:

• dostarczenie materiałów,

• zatrudnienie podwykonawców,

• montaż instalacji,

• przygotowanie terenu pod budowę,

• stworzenie kosztorysu i projektu architektonicznego,

• zdobycie pozwoleń na budowę i dostarczenie dokumentacji,

• koordynacja projektu od początku do samego końca jego realizacji.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%