Zamknij

Jak poprawnie dobrać akumulator do samochodu?

14:04, 01.12.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 14:05, 01.12.2022

Wybór odpowiedniego akumulatora samochodowego jest ważnym zadaniem. Dzieje się tak dlatego, że akumulator zasila układ elektryczny Twojego samochodu i określa, jak długo Twój samochód może pracować bez konieczności ładowania. Wybór akumulatora zależy od kilku czynników, takich jak wielkość pojazdu, rodzaj używanego paliwa i jego prąd rozruchowy lub pojemność. Typ, wymiary i prąd rozruchowy to tylko kilka z nich. Oto przewodnik, jak wybrać i kupić odpowiedni akumulator do swojego samochodu.

Typy akumulatorów

Obecnie po drogach jeździ wiele rodzajów aut, ale wszystkie mają jedną wspólną cechę: akumulatory samochodowe. Podstawowym rodzajem akumulatorów są akumulatory kwasowo-ołowiowe. Charakteryzują się one przede wszystkim dobrym stosunkiem jakości, trwałości, ale też ceny. Kiedyś popularne były akumulatory obsługowe — wymagały zalania i/lub uzupełnienia elektrolitu.

Postęp technologiczny sprawił jednak, że zastąpiono je akumulatorami bezobsługowymi, które posiadają okienko umożliwiające sprawdzenie stanu naładowania. Sprawdzają się one w większości popularnych samochodów. Aby uniknąć ryzyka wyboru akumulatora, który nie pasuje do Twojego samochodu, najlepiej zapoznać się z instrukcją obsługi. Znajdziemy tam parametry takie jak: typ, wielkość czy pojemność, a także wartość prądu rozruchowego, które pozwolą nam właściwie dobrać akumulator. Doświadczenie, a także wiedza ekspertów sugerują, że nie warto jest używać akumulatorów, które różnią się od zaleceń producenta samochodu.

Jaki akumulator wybrać?

Najlepszym sposobem na zminimalizowanie ryzyka złego dopasowania akumulatora do rodzaju posiadanej instalacji jest wybór sprawdzonych akumulatorów, renomowanych marek. Producenci akumulatorów i producenci samochodów są zgodni — nie należy zmieniać rodzaju akumulatora w stosunku do zaleceń fabrycznych. Oto jedna z dwóch najważniejszych wartości akumulatora. Dosłownie określa ona jego aktualną pojemność.

Ogólna zasada jest taka: im więcej odbiorników prądu w samochodzie (nowoczesne układy elektryczne), tym pojemność akumulatora musi być większa. Błędem będzie jednak kupowanie akumulatora o najwyższej dostępnej pojemności. Drugą ważną wartością jest napięcie na zaciskach. Wartość ta powinna zawsze wynosić 13,2 V lub więcej przy pełnym naładowaniu i 12,4 V lub poniżej przy całkowitym rozładowaniu.

Rozmiar akumulatora

Przy zakupie samochodu warto zwrócić uwagę na akumulator. Jest to bardzo ważny element, który zapewnia sprawne działanie pojazdu. Fizyczne wymiary akumulatora powinny być precyzyjnie dobrane. W wielu samochodach akumulator znajduje się pod maską, czasem pod siedzeniami, czasem w bagażniku, ale zawsze miejsce na akumulator ma określony wymiar i mocowania. Dlatego przed zakupem należy sprawdzić, jaki wymiar podaje producent. Warto też sprawdzić, jak zamontowany jest akumulator. Najczęściej montuje się go za pomocą metalowej obejmy, od góry. Czasem jednak jest ona zaczepiona o stopę, czyli o dolną płytę baterii. Może to określać np. metka.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%