Zamknij

Tuchola: Kim byli Frydrychowiczowie? / ZAPOWIEDŹ

14:14, 08.12.2022 Kamil Tajl Aktualizacja: 14:25, 08.12.2022
Skomentuj Sylwetki wszystkich trzech postaci zostaną zaprezentowane podczas otwartej lekcji historii regionalnej, która odbędzie się 9 grudnia. Sylwetki wszystkich trzech postaci zostaną zaprezentowane podczas otwartej lekcji historii regionalnej, która odbędzie się 9 grudnia.

Było ich trzech: Franciszek Frydrychowicz – działacz niepodległościowy oraz jego dwóch synów Romuald – duchowny, profesor Collegium Marianum i Zenon – prawnik. Wszyscy urodzili się w Tucholi, a właściwie w Koślince. Postaci znane m.in. w Bydgoszczy i Pelplinie. Teraz przyszedł czas na przywrócenie pamięci o tej rodzinie na naszym terenie.

Franciszek Frydrychowicz urodził się w 1820 roku w Koślince. Był aktywnym działaczem społecznym w zaborze pruskim i założycielem Banku Ludowego w Tucholi. Współtworzył też lokalne stowarzyszenie Ligi Polskiej. Zasiadał w radzie miejskiej w Tucholi. Nie dożył jednak chwili, kiedy jego miasto znowu stało się polskie. Romuald jako duchowny święcenia kapłańskie przyjął w Pelplinie, ale studiował także we Wrocławiu, Berlinie i Halle. Był historykiem regionalnym. Stworzył kilkanaście dzieł naukowych. Z kolei jego brat, prawnik, stał się pierwszym polskim prezesem Sądu Okręgowego w Bydgoszczy. W 2015 roku Rada Miasta Bydgoszczy nadała jednej z ulic w Fordonie nazwę ul. Zenona Frydrychowicza.

Dokładne sylwetki wszystkich trzech postaci zostaną zaprezentowane podczas otwartej lekcji historii regionalnej, która odbędzie się 9 grudnia (piątek) w Książnicy Tucholskiej o godzinie 11:00. 3 dni później (w niedzielę, 11 grudnia) będzie miało miejsce odsłonięcie i poświęcenie tablicy upamiętniającej Frydrychowiczów. Tablica ta zostanie umieszczona na podmurówce ogrodzenia dawnego kościoła pw. św. Bartłomieja na placu Wolności. Za przyczyną Borowiackiego Towarzystwa Kultury powstaje tam tucholska galeria pamięci. Wcześniej odsłonięto bowiem tablice poświęcone wspomnianemu kościołowi, który został rozebrany przez okupanta oraz pamięci poległych i zaginionych mieszkańców miasta podczas I wojny światowej.

Uroczystości 11 grudnia rozpoczną się mszą w kościele pw. św. Jakuba o godz. 12:00. Z okazji opisywanego wydarzenia zostanie wydana też tematyczna publikacja.

Przywróceniem pamięci postaciom zasłużonym dla regionu i Pomorza zajęło się Borowiackie Towarzystwo Kultury wraz parafią pw. św. Jakuba apostoła i Liceum Ogólnokształcącym im. Bartłomieja Nowodworskiego w Tucholi.

Grafika nadesłana

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%