Zamknij
REKLAMA

Do wzięcia niezła kasa na twój biznes. Jak złożyć wniosek?

11:09, 08.04.2021 | K.T
Skomentuj
REKLAMA

Jednorazowo 23 tys. złotych oraz pomostowe wypłacane przez pierwsze pół roku – od momentu rozpoczęcia działalności. Jeżeli jesteś osobą bezrobotną, a masz pomysł na działanie, tylko brak ci środków, to właśnie teraz możesz uzyskać dofinansowanie.

Pieniądze pochodzą z Unii Europejskiej, natomiast całe przedsięwzięcie prowadzi Polskie Towarzystwo Ekonomiczne – oddział w Bydgoszczy. Jeszcze przez tydzień trwa nabór wniosków dla mieszkańców powiatu tucholskiego.

Jak tłumaczy Justyna Ratajczak z bydgoskiego PTE, o pieniądze mogą starać się osoby powyżej 29. roku życia, które mieszkają lub uczą się na terenie naszego powiatu i są bezrobotne bądź bierne zawodowo. Cały projekt trwać będzie do września 2022 roku, a w późniejszym czasie odbędą się również nabory dla mieszkańców aktywnych zawodowo. Aktualnie dodatkowe punkty we wniosku mogą uzyskać m.in.: bezrobotne kobiety, osoby 50+ czy posiadające orzeczenie o niepełnosprawności.

Na początek nie musisz mieć biznesplanu

W przypadku takich projektów pytanie, które pada bardzo często, brzmi: w jaki sposób złożyć wniosek i czy nie jest to zbyt skomplikowane. Nasza rozmówczyni zapewnia, że nie. Aby wypełnić potrzebne dokumenty, należy wejść TUTAJ i wybrać z listy nabór nr 20 kierowany do mieszkańców powiatu tucholskiego. Cała procedura zostanie wyjaśniona w kolejnych krokach. Na stronie dostępna jest też instrukcja generatora.

We wniosku nie jest wymagane przedstawienie biznesplanu i szczegółowych informacji o planowanej działalności gospodarczej. Wystarczy opisać swój pomysł, idee w kilku zdaniach

– informuje Justyna Ratajczak.

Wnioskodawca otrzyma później (jeszcze przed założeniem własnej firmy) wsparcie w formie tygodniowego szkolenia pt. "ABC przedsiębiorczości". Może ponadto liczyć na indywidualne rozmowy z doradcą w zakresie tworzenia szczegółowego biznesplanu, a także poradnictwo psychologiczne.

Dotacja + pomostowe

Jakie konkretne wsparcie finansowe otrzyma osoba, której wniosek zostanie zaakceptowany? Przede wszystkim będzie to dotacja na rozpoczęcie działalności gospodarczej, wypłacana w postaci stawki jednostkowej na samozatrudnienie w kwocie 23.050 zł. Pieniądze te będzie można wydać na dostosowanie budynków, pomieszczeń i miejsc pracy czy zakup oraz leasing – co do zasady wyłącznie nowego sprzętu. Ponadto przyznane zostanie też wsparcie pomostowe na okres 6 miesięcy od dnia rozpoczęcia działalności gospodarczej – w kwocie do 2600 zł netto (jak podaje Ratajczak średnio 1450 zł netto). Pomostowym będzie można pokryć koszty: ZUS, administracyjne, usług księgowych, związane z ubezpieczeniem mienia, szkoleń i doradztwa, działań promocyjno-marketingowych oraz materiałów zużywalnych i biurowych.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%