Zamknij

Wraca opiekuńcze. Na kwarantannie masz wybór: albo pracujesz zdalnie, albo idziesz na chorobowe

15:48, 13.11.2020 K.T Aktualizacja: 10:43, 14.11.2020
Skomentuj

Jesteś na kwarantannie, ale masz możliwość i chcesz pracować, bo bardziej ci się to opłaca? Pamiętaj, masz prawo do pracy zdalnej i pełnego wynagrodzenia. Kolejną ważną informacją jest powrót dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Na tę chwilę będzie przysługiwał przez 21 dni: od 9 do 29 listopada 2020 r.

W powiecie tucholskim od mniej więcej tygodnia cały czas ponad 1000 osób przebywa na kwarantannie. Spory odsetek blisko 48-tysięcznej społeczności jest, był lub będzie zmuszony pozostać na jakich czas w domu, bez kontaktu z osobami z zewnątrz. W jaki sposób wyliczane jest wynagrodzenie po odbyciu kwarantanny? To pytanie pada często. Jak tłumaczy Krystyna Michałek, rzeczniczka regionalna ZUS województwa kujawsko-pomorskiego, w tym aspekcie jest wybór. Osoby, które zostały skierowane na kwarantannę, mają prawo do wypłaty świadczenia za czas choroby – oczywiście pod warunkiem, że są objęte ubezpieczeniem chorobowym. Ale mogą też wybrać drugą opcję, czyli pracę zdalną.

Bez łączenia zasiłku z wypłatą
Jak podkreśla na samym początku rzeczniczka, nie można łączyć tych dwóch opcji, czyli równocześnie pracować i pobierać chorobowego. Tłumaczy dalej, że podczas kwarantanny przysługuje prawo do wypłaty takich świadczeń pieniężnych, jak z tytułu choroby, czyli wynagrodzenie za okres choroby lub zasiłek chorobowy. Do wypłaty świadczeń w tym przypadku nie jest potrzebne zwolnienie lekarskie.

Przy ustalaniu prawa do zasiłku chorobowego osobie na kwarantannie stosuje się ogólne zasady określone w ustawie zasiłkowej. Jedną z nich jest utrata chorobowego w przypadku wykonywania pracy zarobkowej w okresie niezdolności do pracy

– mówi Krystyna Michałek. 

Zatem również wykonywanie pracy zdalnej w okresie kwarantanny stanowi okoliczność pozbawiającą prawa do zasiłku chorobowego 

– wyjaśnia.

Kwarantanna to nie choroba
Michałek dodaje jednocześnie, że czas, w którym pracownik podlega obowiązkowi kwarantanny, "nie jest tożsamy z niezdolnością do pracy z powodu choroby".

Kwarantanna oznacza bowiem odosobnienie osoby zdrowej, u której nie stwierdzono zakażenia chorobą zakaźną, a jedynie narażenie na takie zakażenie. Osoba na kwarantannie nie ma obowiązku występować o świadczenie chorobowe za czas kwarantanny. Ma do tego prawo, ale nie jest to obowiązek. To oznacza, że w przypadku, gdy pracownik w związku z odbywaniem kwarantanny nie wystąpi o zasiłek chorobowy, a jego pracodawca wyrazi zgodę na pracę zdalną, może pracować, zachowując prawo do pełnego wynagrodzenia za wykonaną pracę

– podkreśla rzeczniczka ZUS.

W ustawie uchwalonej przez Sejm RP 22 października 2020 r., która jest w toku prac legislacyjnych, zagadnienie to ma zostać jednoznacznie uregulowane. Ustawodawca wprowadza rozwiązanie, które dopuszcza możliwość wykonywania pracy zdalnej w okresie kwarantanny. W takim przypadku pieniądze za czas przebywania na kwarantannie należą się wyłącznie z tytułu wykonywania pracy zdalnej na rzecz pracodawcy.

Szczegóły zasiłku opiekuńczego
W związku z wprowadzeniem kolejny raz dotkliwych obostrzeń, w Polsce wraca dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Na tę chwilę, zgodnie z projektem rozporządzenia rady ministrów, będzie on przysługiwał przez 21 dni: od 9 do 29 listopada 2020 r. Można się o niego starać m.in. w przypadkach zamknięcia klubu dziecięcego, żłobka, przedszkola czy szkoły z powodu COVID-19 lub kiedy wyżej wymienione placówki nie mają możliwości zapewnienia opieki z powodu czasowego ograniczenia funkcjonowania w związku z pandemią. Komu przysługuje opisywany zasiłek? Mogą się o niego ubiegać rodzice dzieci w wieku do lat 8, a także ubezpieczeni rodzice dzieci: do 16 lat – które mają orzeczenie o niepełnosprawności, do 18 lat – które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności i do 24 lat – które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje również ubezpieczonym rodzicom lub opiekunom osób pełnoletnich niepełnosprawnych, zwolnionym od wykonywania pracy z powodu konieczności zapewnienia opieki nad taką osobą.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%