Zamknij
REKLAMA

KONFERENCJA PREMIERA: Od soboty cały kraj w strefie żółtej

14:36, 08.10.2020 | K.T
Skomentuj Grafika twitter KPRM
REKLAMA

W czwartek (8 października) w skali kraju padł kolejny rekord nowych zakażeń koronawirusem SARS CoV-2. Wykryto 4280 przypadków. Aktualna liczba chorych na COVID-19 wynosi 32.242, w sumie wykryto już 111.599 zakażeń, zmarło do tej pory 2867 osób. Podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski poinformowali o nowych ograniczeniach, które będą obowiązywały już od soboty 10 października.

Zasady ze strefy żółtej zostają rozciągnięte na cały kraj i obowiązywać będą od 10 października – to najważniejsza informacja przekazana podczas czwartkowej konferencji. Należy pamiętać jednak, że czerwony strefy o zaostrzonym rygorze nadal występują. Nowe listy publikowane mają być co tydzień.

Poniżej przedstawiamy listę obostrzeń, które zaczną obowiązywać w sobotę na terytorium całej Polski (na podstawie oficjalnych informacji z konferencji i rządowej strony gov.pl).

  • Obowiązek zakrywania nosa i ust w całym kraju, we wszystkich miejscach: w sklepie, autobusie, ale także na ulicy. Zwolnione z tego obowiązku są jedynie osoby, które posiadają zaświadczenie lekarskie lub dokument, który potwierdza niepełnosprawność.
  • Lokale gastronomiczne: w strefie czerwonej lokale gastronomiczne będą mogły być otwarte w określonych godzinach, od 6:00 do 22:00. Na terenie całego kraju w tego typu miejscach należy zachować bezpieczną odległość – na 1 osobę powinno przypadać co najmniej 4 m2. Również w całym kraju w lokalach gastronomicznych i innych zamkniętych pomieszczeniach nie można udostępniać miejsc do tańczenia.
  • Mniej gości na imprezach okolicznościowych: obowiązuje limit osób, które mogą brać udział w chrzcinach, weselach, itp. W strefie czerwonej – 50 osób, w pozostałych powiatach – 75 osób. Te ograniczenia wejdą w życie z tygodniowym okresem dostosowawczym, a więc 17 października.
  • Wydarzenia kulturalne na nowych zasadach: w strefie czerwonej obowiązuje całkowity zakaz organizacji i uczestniczenia w wydarzeniach kulturalnych. W kinach natomiast może przebywać 25 proc. publiczności. Jak to wygląda w pozostałej części kraju? W przestrzeni zamkniętej wydarzenia kulturalne mogą  odbywać się z udziałem 25 proc. publiczności – taka sama zasada obowiązuje w kinach. W wydarzeniach kulturalnych, które odbywają się w plenerze, może uczestniczyć maksymalnie 100 osób – jednak liczba widzów, słuchaczy, zwiedzających lub uczestników nie może być większa niż 1 osoba na 5 m2. 
  • Zgromadzenia: nadal będzie obowiązywało ograniczenie dotyczące liczby uczestników zgromadzeń. Może to być maksymalnie 150 osób. Uczestnicy muszą zakrywać usta i nos, a także zachować minimum 1,5 m odległości od innych osób. Dodatkowo, pomiędzy zgromadzeniami musi zostać zachowana odległość – minimum 100 m.

Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował w czwartek, że w szpitalach zwiększona zostanie liczba łóżek dla pacjentów z COVID-19. W każdym województwie powstanie szpital koordynacyjny, a w nim dodatkowe stanowiska intensywnej terapii dla pacjentów zarażonych koronawirusem. Szpital koordynacyjny będzie pełnił rolę głównego szpitala w danym województwie. Ma być ukierunkowany na opiekę nad pacjentem z COVID-19. 

Ponadto zwiększono rolę lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej w walce z koronawirusem. Po zmianach, lekarze będą mogli:

  • kierować pacjenta do izolacji domowej,
  • kierować pacjenta do izolatorium.

Zniesiony zostanie również obowiązek spełnienia 4 kryteriów do testu na COVID-19 podczas teleporady. 

Jak wygląda na dzisiaj (8 października) sytuacja epidemiologiczna w powiecie tucholskim? Poniżej dane z tucholskiego sanepidu:

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Tucholi informuje o działaniach przeciwepidemicznych w związku z zagrożeniem koronawirusem SARS-CoV-2.

Stan na 8 października 2020r.

– liczba osób objętych nadzorem epidemiologicznym – 234,

– liczba osób objętych kwarantanną – 428,

– liczba osób zakażonych, "aktywne przypadki" – 26,

– skumulowana liczba zgłoszonych przypadków potwierdzonych – 55.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%