Zamknij

Brak lekarza w sobotę - sytuacja może sie powtarzać. Gdzie szukać informacji?

11:45, 31.10.2019 E.D Aktualizacja: 12:38, 31.10.2019
Skomentuj

W sobotę po raz pierwszy doszło do sytuacji, że żaden lekarz nie pełnił dyżuru w ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej w Szpitalu Tucholskim. Jak mówi Jarosław Katulski, prezes lecznicy, powodem nie są pieniądze. Sytuacja niestety może się powtarzać.

O tym, że Szpital Tucholski boryka się z problemami kadrowymi Jarosław Katulski, prezes placówki, alarmował niejednokrotnie. Uprzedzał nawet o ryzyku ograniczenia działalności oddziałów. W ostatnią sobotę po raz pierwszy doszło do sytuacji, że żaden lekarz nie pełnił dyżuru w ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Wyjaśnijmy: istotą NŚOZ są porady w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), czyli takiej samej, jakiej udzielają lekarze rodzinni. Nie powinna być jednak traktowana jako alternatywa – jest przeznaczona dla tych pacjentów, których stan zdrowia nagle się pogorszy i wymaga natychmiastowej interwencji lekarza.

Sprawę szeroko opisujemy w bieżącym numerze "Tygodnika Tucholskiego". Poniżej publikujemy pełne oświadczenie Szpitala Tucholskiego nadesłane przez Annę Nieżórawską:

„Szpital Tucholski” sp. z o.o., jak zdecydowana większość szpitali powiatowych, boryka się z brakami kadrowymi. Najbardziej dokuczliwy jest deficyt lekarzy, których brakuje na oddziałach i w poradniach specjalistycznych. Aktualnie problem ten w największym stopniu dotyczy nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej (NŚOZ).
Dotychczas, w ramach tego świadczenia,  nie udało się obsadzić jednego dyżuru. Niestety mimo usilnych, wzmożonych starań zmierzających do pozyskania lekarzy do współpracy, jesteśmy przekonani, że problem będzie się powtarzał. Już w kolejnych tygodniach w poszczególne dni w ramach tzw. nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej w „Szpitalu Tucholskim” może nie być dyżurującego lekarza.
Trzeba jednak podkreślić, że mimo to, w szpitalu normalnie funkcjonuje Izba Przyjęć i wszystkie oddziały szpitalne, które zabezpieczają bezpieczeństwo pacjentów w stanach bezpośredniego zagrożenia życia lub ryzyka doznania istotnego uszczerbku zdrowia. W razie wystąpienia objawów sugerujących jedno z powyższych, Pacjenci jak zwykle mogą zgłaszać się na Izbę Przyjęć. Szczególnie dotyczy to dzieci.
Istotą nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej są porady w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej, czyli takiej samej jaka udzielana jest u tzw. „lekarzy rodzinnych”, ale nie powinna być ona traktowana jako forma alternatywna, dedykowana jest ona Pacjentom w ramach nagłego zachorowania lub nagłego pogorszenia stanu zdrowia. W pozostałych sytuacjach, w pierwszej kolejności należy korzystać z porady „swojego” lekarza.
Należy pamiętać, że podmiot leczniczy, do którego „należymy” nie może odmówić rejestracji do lekarza rodzinnego. Jeżeli wizyta nie może odbyć się w dniu zgłoszenia, rejestracja winna wyznaczyć inny termin.
W przypadku powtórzenia się sytuacji z brakiem lekarza dyżurującego w ramach NŚOZ, zapewniamy, że osoby wymagające natychmiastowej pomocy - otrzymają ją. Przede wszystkim dotyczy to osób wymagających szczególnej opieki (np. dzieci).
Pacjenci mają także prawo korzystać z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej w innych podmiotach.

Zanim udamy się do szpitala, warto sprawdzić, czy danego dnia funkcjonuje nocna i świąteczna opieka zdrowotna. Jak słyszymy od Anny Nieżórawskiej, informacje będą na bieżąco aktualizowane na stronie internetowej Szpitala Tucholskiego.  (www.szpitaltuchola.pl)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%