Zamknij

Tu katowano Polaków. Tu było tucholskie więzienie. Ma nową tablicę ZDJĘCIA

14:20, 25.10.2019 | L.Z
Skomentuj
REKLAMA

Uroczystość poświecenia nowej tablicy informującej o mieszczącym się w latach 1939 - 1945 w budynku przy ulicy Dworcowej hitlerowskim więzieniu wiąże się ściśle z obchodami 100 rocznicy powrotu Tucholi do Macierzy. 

Spotkanie przedstawicieli gminy Tuchola oraz niewielkiej grupy mieszkańców odbyło się w piątek w samo południe przy ulicy Dworcowej. Wspominano wydarzenia jakie przed laty w tym miejscu się rozgrywały. Wspominano też ludzi, którzy wiele dni spędzili w więzieniu, a następnie zostali przewiezieni do Rudzkiego Mostu i tam rozstrzelani.

Zabierająca głos Maria Ollick podkreślała, że istotne jest przekazywanie prawdy o historii.

- Żeby trafiała szczególnie do młodych ludzi. To są nasze obowiązki w tej sztafecie pokoleń: żeby kolejne pokolenia Polaków znały historię.

Nowa tablica otrzymała brzmienie: W tym budynku w latach 1939 - 1945 mieściło się hitlerowskie więzienie, miejsce kaźni Polaków po II wojnie światowej, areszt Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego, w którym więziono i prześladowano osoby sprzeciwiające się komunistycznemu zniewoleniu. W hołdzie ofiarom totalitaryzmów, w setną rocznicę powrotu miasta do Polski. Mieszkańcy Tucholi 29 stycznia 2020. 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz