Zamknij

Bysław: Ważna akcja fundacji DKMS na festynie. Zarejestruj się jako dawca

14:51, 02.08.2019 | K.T
REKLAMA
Skomentuj

W Bysławiu będą się dobrze bawić, ale też walczyć z chorobami „niezawinionymi”. Nowotwory krwi często pokonać może tylko jedna broń – przeszczep szpiku. Do tego niezbędny jest drugi człowiek.

W najbliższą niedzielę, 4 sierpnia, w Bysławiu odbędzie się Festyn Parafialny. Wystartuje on o godzinie 15.00 i podobnie jak rok temu przygotowano atrakcje dla całych rodzin. Na podwórku przy plebanii rozstawione zostaną konstrukcje dmuchane, będzie malowanie twarzy, ale też wspólne ozdabianie kubków. Nie zabraknie także konkursów dla dzieci, kreacji z balonów czy symulatora dachowania i alkogogli. O podniebienia gości zadbają z kolei panie z KGW, wystąpi Schola Laudatores, swoje umiejętności zaprezentują również druhowie z OSP Bysław. Ten festyn połączy jednak przyjemne z pożytecznym. W niedzielę w Byslawiu pojawią się wolontariusze fundacji DKMS. Hasło: „Pokonajmy nowotwory krwi” od lat przyświeca jej działalności. W polskiej bazie fundacji DKMS zarejestrowanych jest ponad 1,5 mln osób. Nadal co piąty pacjent nie znajduje jednak swojego dawcy.

Zarejestruj się. Podaruj życie drugiemu człowiekowi
DKMS pojawi się w Bysławiu z akcją „Czy Pomorze pomoże?”. To właśnie z tego terenu w jednym czasie na nowotwór krwi zachorowało aż pięć osób: 3-letnia Marysia, 5-letnia Maja, 11-letni Mateusz, 34-letni Piotr i 51-letni Artur. Nowotwory krwi to choroby, o których mówi się, że są „niezawinione”. Co to znaczy? To, że zachorować może każdy: dziecko, dorosły, osoby prowadzące bardzo zdrowy tryb życia i te unikające czynników ryzyka. Dla chorych często jedynym ratunkiem jest drugi człowiek. Przeszczep szpiku to dar nowego, zdrowego życia. Poszukiwania „bliźniaka genetycznego” są jednak bardzo trudne. Kto może zostać dawcą szpiku i komórek macierzystych?

Dawcą może być każdy, ogólnie zdrowy człowiek w wieku 18-55 lat, ważący nie mniej niż 50 kg i bez dużej nadwagi – tłumaczy Magdalena Przysłupska, Rzecznik Prasowy Fundacji DKMS. – Czyli niemal każdy. Dlatego apelujemy – rejestrujcie się!

Znalezienie się w wyjątkowym gronie potencjalnych dawców zajmuje kilka chwil. Decyzja o zarejestrowaniu się w bazie DKMS może uratować życie drugiemu człowiekowi. Najbliższa okazja do zrobienia czegoś wyjątkowego będzie w Bysławiu, 4 sierpnia.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (1)

wiackiwiacki

1 0

Podawać dane medyczne niemieckiej prywatnej firmie... 09:58, 07.08.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

© tygodnik.pl | Prawa zastrzeżone