Zamknij

Już jutro: raport ze strajku w szkołach powiatu tucholskiego

13:57, 10.04.2019 | E.D
REKLAMA
Skomentuj

 Większość szkół w powiecie dołączyło do strajku. Niektórzy nauczyciele - choć zgadzają się z postulatami strajkujących - nie mogą oficjalnie protestować. Grupa pedagogów zdecydowała się nawet napisać list do "Tygodnika" w tej sprawie. W nowym numerze  publikujemy raport ze strajku w szkołach w powiecie tucholskim.

Od poniedziałku, 8 kwietnia trwa protest w większości szkół w powiecie tucholskim.

- Do strajku przystąpiły wszystkie placówki, które opowiedziały się „za” w referendum. Liczba strajkujących jest zmienna, zależna od planu pracy nauczycieli. Propozycje rządu zaostrzyły protest

- mówi Edmund Rząska, prezes zarządu Związku Nauczycielstwa Polskiego w gminach Tuchola, Śliwice i Cekcyn.

Wciąż trwają negocjacje związkowców z rządem. W niedzielę zostało podpisane porozumienie pomiędzy stroną rządową a Krajową Sekcją Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność". Ryszard Proksa został skrytykowany przez wielu działaczy "Solidarności". Porozumienia nie podpisali przedstawiciele ZNP i Forum Związków Zawodowych.

- Zwracają się do mnie szkoły, w których nie mamy swoich struktur z prośbą o dołączenie do strajku. Niestety nie mogę im tego umożliwić. My prowadzimy swój spór, ich się już zakończył. Niektórzy nauczyciele deklarują przystąpienie do naszego związku

– zaznacza Edmund Rząska.

Jak mówi Dariusz Siciński, przewodniczący Zarządu Oddziału NSZZ Solidarność w Tucholi w powiecie tucholskim około 80 % członków „Solidarności” przystąpiło do strajku w szkołach, w których jego przeprowadzenie jest możliwe. W środę rano do redakcji „Tygodnika Tucholskiego” dotarł list od grupy nauczycieli Zespołu Szkół Licealnych i Technicznych w Tucholi. To jedna ze szkół, która nie może wziąć udziału w proteście. List pełen jest słów wsparcia oraz uznania dla strajkujących. Jego pełną treść podajemy tylko tutaj, na stronie internetowej:

Koleżanki i Koledzy!

Niestety, nie możemy w pełni dzielić z Wami walki, ale to nie znaczy, że nie chcemy! W naszej szkole za strajkiem opowiedziało się 92 % pracowników! Wszyscy, którzy podpisali ten list, w tym członkowie jedynego działającego w szkole związku zawodowego NSZZ Solidarność, bardzo chcą strajkować. Niestety, procedury nas zablokowały. Podziwiamy Was i jesteśmy z Was dumni! Jesteście na pierwszej linii i możecie być pewni, że boli nas, że nie możemy stać z Wami ramię w ramię. Wiemy, że wiele tracicie. Nie poddawajcie się, to co robicie dla wszystkich nauczycieli, jest bardzo ważne i nigdy tego nie zapomnimy. Tylko to, że będziemy razem, da Wam siłę. My możemy tylko Was podziwiać i dawać wsparcie.
Skierowaliśmy pismo do lokalnych struktur NSZZ Solidarność, aby przyłączyć się do ogólnopolskiego strajku nauczycieli. Jednak z przyczyn formalnych i niezależnych od nas jest to niemożliwe. Najważniejsze, że jesteśmy przyjaciółmi, a prawdziwych przyjaciół poznajemy w biedzie! Trzymajcie się!

Nauczyciele z Zespołu Szkół Licealnych i Technicznych im. Ziemi Tucholskich.

 

Autorzy powyższego listu przysłali nam jeszcze jedno pismo - skierowane do Komisji Międzyzakładowej Pracowników Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" w Tucholi oraz Zarządu Oddziału NSZZ "Solidarność" w Tucholi. Wnioskują w nim o podjęcie decyzji o przystąpieniu do ogólnopolskiego strajku nauczycieli łącznie i na warunkach określonych przez Związek Nauczycielstwa Polskiego. W nowym "Tygodniku" relacjonujemy protest we wszystkich gminach powiatu tucholskiego. Porozmawialiśmy z nauczycielami, którzy opowiedzieli nam o realiach ich pracy. Dużo więcej na temat strajku będzie można przeczytać w nowym numerze!

 

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

Komentarze (1)

magistermagister

1 1

moim zdaniem niech strajkują ile sie da ale za darmo może jak zauważą wpływu na konto to otworzą oczy 09:12, 12.04.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

© tygodnik.pl | Prawa zastrzeżone