Zamknij

Odkrycie może być większe niż sławny Biskupin! Ogromna osada pod drzewami w Borach Tucholskich

12:21, 15.02.2019 K.T Aktualizacja: 13:00, 15.02.2019
Skomentuj Wykop sondażowy założony na jednej z miedz, ukazujący jej kamienną konstrukcję (fot. M. Jankowski). Wykop sondażowy założony na jednej z miedz, ukazujący jej kamienną konstrukcję (fot. M. Jankowski).

Goci z późnego okresu rzymskiego, którzy świetnie znali się na uprawie roli. Wielce prawdopodobne, że to właśnie oni stworzyli osadę w Borach Tucholskich, która już teraz, choć nadal cała pod ziemią, porównywana jest ze słynnym Biskupinem. Co jeszcze kryje się pod naszymi lasami? Jak to możliwe, że pola uprawne przetrwały prawie... 2 tysiące lat!?

O unikatowym odkryciu na terenie Borów Tucholskich głośno zrobiło się pod koniec zeszłego tygodnia. Jako jeden z pierwszych informacje na ten temat podawał portal internetowy www.onet.pl. Od razu pojawiły się porównania z Biskupinem, którego odkrycie uznaje się za jedno z najważniejszych wydarzeń polskiej i europejskiej archeologii. Osada w naszych borach ma wszystkie cechy, aby stać się równie niesamowitym znaleziskiem. Okazuje się, że naukowcy w okolicznych lasach działają od około 2 lat. Jednak dopiero teraz, po laserowym przeskanowaniu ziemi, uchylają rąbka tajemnicy. „Tygodnik Tucholski” rozmawia z jednym z archeologów, który w głównej mierze odpowiedzialny jest za całe, ogólnopolskie „zamieszanie”.

Mateusz Sosnowski – doktorant z UMK w Toruniu – opowiada nam o sensacyjnym odkryciu. Pojawiają się nowe, niepublikowane wcześniej informacje. Kto zamieszkiwał gród? Co zrobić, żeby odkrycie stało się równie popularne, jak Biskupin? Dlaczego trzeba chronić lokalizację osady? Jest ich więcej w naszych lasach? Niezwykle ciekawy materiał do przeczytania w aktualnym "Tygodniku"! Znajdziesz go w swoim sklepie lub na www.eprasa.pl.

Kamienna konstrukcja miedzy, odsłonięta w wykopie sondażowym (fot. M. Jankowski).

Wykop sondażowy założony na jednej z miedz, ukazujący jej kamienną konstrukcję (fot. M. Jankowski).

Naczynie sprzed blisko 2 tys. lat, zdeponowane w nawarstwieniach archeologicznych i odkryte w trakcie wykopalisk (fot. J. Czerniec).

Zobrazowanie Local Relief Model zachowanego układu fragmentu osady, w którym żyli jej mieszkańcy (opracowanie J. Czerniec).

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

mkmk

0 0

Dla czego nie podajecie dokładnej lokalizacji wykopalisk? a Bory Tucholskie to obszar około 300000 ha 20:59, 18.02.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%