Zamknij

Rolnicy podejmują protest. Dziś w Tucholi, w środę w Sępólnie - ZDJĘCIA

13:15, 14.01.2019 | L.Z
REKLAMA
Skomentuj

Rolnicy z regionu rozpoczynają pikiety przeciwko ogólnej, złej sytuacji w rolnictwie. Dziś odbył się godzinny protest przed Urzędem Miejskim w Tucholi. W środę ma dojść do spotkania przed urzędem w Sępólnie Krajeńskim.

- Chcemy zwrócić uwagę na problem jakim jest spadek opłacalności hodowli głównie trzody chlewnej, ale nie tylko - mówił przewodniczący Komitetu Protestującego Rolników Mateusz Sass. - Chcemy zwrócić również uwagę na wiele innych problemów z jakimi muszą borykać się rolnicy produkujący zboża, hodujący bydło lub trzodę, rolnicy, którzy uprawiają warzywa i owoce. 

Podczas poniedziałkowego spotkania, w którym uczestniczyli gospodarze z terenu powiatu tucholskiego, ale także i przedstawiciele z powiatu sępoleńskiego, chojnickiego i człuchowskiego przedstawione zostały postulaty, które mają być bazą wyjściową do podjęcia dalszych działań rolników. Zostaną one przekazane wraz z innymi listami do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. 

Te postulaty to:

1. Podjęcie natychmiastowych działań w kwestii cen żywca wieprzowego, by były na poziomie opłacalności.

2. Dopłaty dodatkowe dla hodowców świń (minimalnie 10 loch, maksymalnie 50 loch)

3. Przeanalizowanie i zmiany w prawie łowieckim (realne odszkodowania za zniszczenia upraw przez zwierzynę leśną)

4. Wyrównanie stawek płatności bezpośrednich do stawek panujących w krajach UE.

5. Wprowadzenie przepisów nakładających obowiązek znakowania produktów rolno-spożywczych flagą kraju produkcji oraz pochodzenia żywności jak również wprowadzenie realnych kontroli jakości.

6. Realne ceny środków do produkcji rolnej, przynajmniej tych krajowych.

7. Wyeliminowanie pośredników przy sprzedaży produktów.

8. Zakaz uboju zagranicznych świń na terenie Polski.

9. Wprowadzenie paliwa rolniczego.

10. Podjęcie natychmiastowych realnych działań zmierzających do zwalczania wirusa ASF w Polsce przy zwiększonym i skutecznym zaangażowaniu kół łowieckich.

11. Przyjęcie długoterminowej polityki rolnej z uwzględnieniem wszystkich działów produkcji, w szczególności trzody chlewnej w cyklu zamkniętym .

12. Rozwiązanie problemu z rosnącym tuczem nakładczym.

13. Zniesienie zakazu stosowania środków ochrony roślin w uprawie roślin strączkowych zaliczanych do obszarów proekologicznych. 

Więcej na temat pikiety znajdziecie w papierowym wydaniu "Tygodnika", czyli w najbliższy czwartek.

Dodajmy, że w środę (16 stycznia) o godz. 11.00  podobny protest jak dziś w Tucholi odbędzie się w Sępólnie. Natomiast w czwartek (17 stycznia) o godz. 20.00 w świetlicy wiejskiej w Bysławiu zaplanowano spotkanie organizacyjne rolników. Tam również sporo będzie o problemach z jakimi w tej chwili borykają się rolnicy.  

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (3)

WojciechWojciech

5 8

Do normalnej roboty się zabrać darmozjady a nie czekać jak państwo da. Dopłaty za h bierzecie odszkodowania
za szusze i powodzie. I za szkody przez zwierzynę to też a sami własne psy wpuszczacie żeby wydeptały ścieżki. Sprzęt tak samo. Czy normalnemu pracownikowi państwo dołoży do pół samochodu. A kredyty to jaki procent i was mają. Jak się wam nie podoba to co macie to na Ukrainę jechać porównać a nie narzekać tu tumoki
I trochę kultury się nauczyć bo w Biedronce po was to tylko słoma z butów zostaje a na parkingu wielkie g... .
22:04, 14.01.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

vsfervsfer

4 0

Ty nie masz zielonego pojecia , na temet rolnictwa i na pewno nigdy nim nie byles. Gdyby nie rolincy to bys dzis nie mial co jesc, a poziom twojej wiedzy jest ponizej 0 . Pamietaj ze jesli rolnik ma dobrze to i ty masz dobrze. 21:08, 17.01.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

dupachdupach

1 0

chajcajsłajsłomowyp 19:37, 20.01.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

© tygodnik.pl | Prawa zastrzeżone