Zamknij

Gmina Lubiewo: budżet przyjęty. Priorytetem ma być woda, ale pieniędzy na razie brak

12:36, 09.01.2019 | K.T
REKLAMA
Skomentuj
Damian Ortmann i Dawid Krzyżelewski (pierwszy i drugi z prawej) jako jedyni zagłosowali przeciw budżetowi na 2019 rok. Nie zgadzają się z planowanymi kolejnymi pożyczkami, które mogą sięgnąć miliona zł.

Przy dwóch głosach sprzeciwu został przyjęty pierwszy pod rządami Joanny Jastak budżet gminy Lubiewo. Radni zaplanowali inwestycje za ponad 1,5 mln złotych, ale dali też zielone światło na zaciąganie kolejnych pożyczek. W urzędzie słyszymy zapewnienia, że priorytetem na przyszły rok jest czysta woda.

Projekt budżetu gminy Lubiewo na 2019 rok został stworzony jeszcze przez rządzących poprzedniej kadencji. Michał Skałecki musiał przedłożyć go radnym w połowie października 2018 roku. W grudniu nad poprawkami do uchwały budżetowej dyskutowali już nowi radni. Jak podkreśla w rozmowie z „Tygodnikiem Tucholskim” wójt Joanna Jastak, w łączonych pracach komisji stałych brali udział wszyscy członkowie rady. Nowym lubiewskim zwyczajem sama uchwała została przyjęta bez żadnej dyskusji. Głosowanie w trakcie sesji rady gminy ograniczyło się do naciśnięcia przycisków. Na 14 obecnych radnych, 12 z nich było za. Jednak przy dwóch nazwiskach pojawił się „sprzeciw” i czerwony kolor. Na co warto zwrócić szczególną uwagę w budżecie na przyszły rok.

Ile kasy na hydrofornię? Możliwa przebudowa już w tym roku? Cały budżet na ponad 27 mln zł
Jednym z ważniejszych załączników do uchwały budżetowej jest zawsze zestawienie inwestycji planowanych do realizacji na 2019 rok. Widnieje tam 15 punktów, wszystkie z nich przedstawiamy poniżej. Na samej górze znalazła się poprawka wprowadzona w trakcie prac łączonych komisji nowej rady. Jastak tłumaczy, że radni nalegali na dodanie punktu dotyczącego rozbudowy i przebudowy stacji uzdatniania wody w Bysławiu.

Bezpieczna woda ma być najważniejszym tematem na 2019 rok, to nasz priorytet

– dodaje wójt

Na hydrofornię zaplanowano na razie 90.000 złotych, co jest kroplą w morzu potrzeb. Chodzi jednak o to, żeby zabezpieczyć już teraz pewną kwotę na rozpoczęcie prac proceduralnych i projektowych. Jastak zapewnia, że w trakcie roku urząd będzie starał się o zdobycie dofinansowań do tego dużego projektu.
Kolejną znaczącą i wyczekiwaną inwestycją ma być rozbudowa ulicy ks. Czarnowskiego, na którą w 2018 roku przeznaczono już prawie 55 tys. złotych. Teraz z budżetu gminy na ten cel radni chcą przekazać kolejne 211 tys. złotych. Co z dofinansowaniami zewnętrznymi, które często są kluczowe dla realizacji wielu zadań? Na budowę targowiska w Lubiewie planowane jest ponad 420 tys. zł, z czego 260 tys. ma pochodzić z zewnętrznego źródła finansowania. Niemal 300 tys. zł dofinansowania ma trafić z kolei na przebudowę pierwszego piętra świetlicy wiejskiej w Bysławiu. Łącznie inwestycje w nowym roku pochłoną 1.641.580 zł, z czego 1.088.400 zł będzie pochodziło z budżetu gminnego. Dodatkowo zaplanowano rezerwę na inwestycje wysokości pół miliona złotych.
Dochody całego budżetu gminy Lubiewo mają osiągnąć 27.430.257 zł i 63 grosze. Dokładnie taką samą kwotę przeznaczano na wydatki. Ogólna rezerwa budżetowa kształtuje się na poziomie ok. 633 tys. zł
.
Sprzeciwiają się kolejnym kredytom. Zadłużenie na poziomie 40%
Przyjęcie budżetu gminy nie poprzedzała żadna dyskusja w trakcie posiedzenia rady. Jak mówiła wójt, w pracach nad poprawkami brali udział wszyscy radni. Mimo tego dwóch z nich: Dawid Krzyżelewski i Damian Ortmann zagłosowali przeciwko przyjęciu uchwały budżetowej. Dlaczego? Radni tłumaczą „Tygodnikowi”, że głównym powodem zagłosowania „przeciw” jest planowane zaciągnięcie kolejnego miliona kredytu, gdzie zadłużenie gminy to już teraz ok. 11 milionów złotych. Sprzeciwiają się braniu kolejnego kredytu na spłatę wcześniejszych pożyczek. Rzeczywiście, w budżecie wpisane są dwa limity na zaciąganie kredytów. Jeden z nich to 500 tys. zł na sfinansowanie przejściowego deficytu budżetowego. Według zapisów kolejne pół miliona gmina może wziąć na spłatę wcześniej zaciągniętych kredytów i pożyczek. Z tym nie zgadzają się Krzyżelewski i Ortmann. Zadłużenie gminy Lubiewo wynosi dokładnie 11.084.640 zł, co stanowi 40,4% planowanych dochodów.
 

Inwestycje zaplanowane w budżecie na 2019 rok:

 • Rozbudowa i przebudowa stacji uzdatniania wody w Bysławiu – 90.000 zł
 • Rozbudowa ul. ks. Czarnowskiego w Lubiewie – 211.100 zł
 • Opracowanie projektów budowlanych dla ulic: Polnej, Kwiatowej i Wiatrakowej w Bysławiu – 74.000 zł (w tym 4000 zł z funduszu sołeckiego)
 • Przebudowa pozostałej części drogi gminnej – ul. Okrężnej – 10.000 zł (fundusz sołecki)
 • Przebudowa fragmentu drogi Sucha Młyn-Cierplewo – 10.000 zł (fundusz sołecki)
 • Dotacja dla powiatu tucholskiego dotycząca rozbudowy drogi Bysław-Cekcyn – 50.000 zł
 • Wykup gruntów – 10.000 zł
 • Budowa targowiska gminnego w Lubiewie – 163 tys. zł + 260.025 zł dofinansowania
 • Wymiana okien w Szkole Podstawowej w Bysławiu – 32 tys. zł
 • Wymiana pokrycia dachowego na świetlicy wiejskiej w Minikowie – 55.000 zł (w tym 10.000 zł z funduszu sołeckiego)
 • Rozbudowa i przebudowa świetlicy wiejskiej w Lubiewicach – 57.000 zł (w tym 12.000 zł z funduszu sołeckiego)
 • Przebudowa pierwszego piętra świetlicy wiejskiej w Bysławiu – 270 tys. zł + 293.155 zł z dofinansowania
 • Docieplenie ścian i elewacja na parterze świetlicy wiejskiej w Bysławiu – 50.000 zł
 • Dotacja dla Biblioteki – Centrum Kultury i Promocji Gminy Lubiewo na wkład własny do projektu – 4800 zł
 • Zagospodarowanie działki nr 123/2 w Płazowie na boisko sportowe – 1500 zł (fundusz sołecki)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© tygodnik.pl | Prawa zastrzeżone