Zamknij

Żywa lekcja historii. Spacer ulicami Tucholi ZDJĘCIA

13:51, 17.09.2018 | L.Z
REKLAMA
Skomentuj

Wspólnie odkrywano tucholskie drogi do niepodległości. Słuchano opowieści o ciekawych miejscach oraz wyjątkowych ludziach.

W miejscu zbiórki, przy Szkole Podstawowej nr 2 w Tucholi skąd ruszyli spacerowicze w piątkowy wieczór pojawiły się dziesiątki osób. Dzieci, młodzież oraz dorośli i to nie tylko z Tucholi. Aby wziąć udział w wydarzeniu bardzo dużo osób przyjechało z sąsiednich miejscowości oraz gmin. Przed szkołą tłum witała pomysłodawczyni Maria Ollick oraz dr Kazimierz Karasiewicz i jego córka Zofia. Zachęcali do obejrzenia wystawy poświęconej życiu i działalności patriotycznej patrona szkoły. Później wszyscy ruszyli w trasę. Maria Ollick pokazując kolejne miejsca oraz budynki opowiadała o tym co kiedyś się w nich znajdowało i jakie miały znaczenie. Kolejnym przystankiem był cmentarz parafialny. Tam spacerowicze zatrzymywali się przy mogiłach znanych i zarazem ważnych dla historii Tucholi osób m.in. powstańców wielkopolskich, hallerczyków, polskich ułanów, piłsudczyków, żołnierzy walczących na Zachodzie i w II Armii WP. Starsi przypominali sobie ich dzieje, młodsi dopiero ją poznawali. Podobnie było przy Mauzoleum Pomordowanych w Rudzkim Moście. Na koniec zapalono znicze i oddano hołd poległym.  
Spacerując dalej, ulicami miasta napotykano na miejsca związane z pracą organiczną, pracą u podstaw i szeroką działalnością niepodległościową polskich organizacji społecznych w okresie zaborów. Wydarzenie zakończyło się spotkaniem na dziedzińcu Zespołu Szkół Licealnych i Agrotechnicznych im. Leona Janty-Połczyńskiego i Technikum Leśnego im. Adama Loreta. W tym miejscu młodzież ZSLiA przedstawiła sylwetkę patrona swojej szkoły. Chwilę później organizatorzy zaprosili uczestników na scenkę militarną, którą przygotowały zaprzyjaźnione grupy rekonstrukcyjne oraz na prezentację umundurowania żołnierzy Frontu Pomorskiego gen. Hallera.

REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© tygodnik.pl | Prawa zastrzeżone