Zamknij

Czy wstępne szkolenia są obowiązkowe dla wszystkich stanowisk?

15:39, 07.08.2018 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 15:48, 07.08.2018
Skomentuj

Szkolenie wstępne organizowane jest dla pracowników, którzy dopiero rozpoczęli pracę. Musi być ono organizowane w formie ogólnej oraz w formie instruktażu stanowiskowego, dzięki któremu pracownik dowie się, jak bezpiecznie wypełniać swoje obowiązki. Pytanie brzmi, czy każdy pracodawca musi dla każdego przeprowadzać szkolenia wstępne, jakie są ich funkcje i w jaki sposób należy je organizować.

Szkolenia BHP — czy muszą być organizowane i jakie korzyści przynoszą?

Zgodnie z Kodeksem Pracy każdy pracodawca, który zatrudnia nową osobę, zobowiązany jest ją wcześniej przeszkolić z wiedzy teoretycznej związanej z bezpieczeństwem oraz higieną pracy, jak i z wiedzy związanej z danym stanowiskiem pracy. Bez takiego szkolenia pracownik nie może rozpocząć wykonywania swojej pracy. W dodatku powinno ono odbyć się w godzinach pracy. W razie, gdyby trwało ono dłużej, pracownik powinien otrzymać wynagrodzenie za nadgodziny. Szkolenie może odbyć się zarówno w miejscu pracy, jak i poza nim. Obecnie wiele firm decyduje się na zatrudnienie firmy, która przeprowadza dla niej szkolenie BHP, przykładowa oferta dostępna jest na stronie ekofit.pl.

Wartość merytoryczna szkoleń wstępnych

Każde szkolenie wstępne ma na celu przede wszystkim przekazanie pracownikowi wiedzy, którą można wykorzystać w praktyce podczas wykonywania obowiązków pracowniczych, podniesienia swojego poziomu bezpieczeństwa oraz poprawnego korzystania ze sprzętów na stanowisku pracy. Oprócz tego bardzo ważne jest również poinformowanie pracownika o wielu zagrożeniach w pracy oraz o tym, w jaki sposób zachować się, gdy one wystąpią.

Informacje, które zyskasz podczas wstępnych szkoleń BHP

  • wiedza, jak zachować się podczas sytuacji awaryjnych,
  • zasady pierwszej pomocy,
  • sposoby prawidłowego oraz bezpiecznego wykonywania obowiązków pracowniczych,
  • zagrożenia występuje na danym stanowisku pracy oraz to jak radzić sobie, kiedy one wystąpią,
  • reguły związane z pracą w danej firmie oraz na konkretnym stanowisku.

Kto konkretnie musi odbyć szkolenie wstępne?

Oprócz nowo zatrudnionych pracowników szkolenia wstępne muszą zostać zorganizowane również dla innych grup osób. Mowa tutaj przede wszystkim o studentach, którzy odbywają w firmie praktyki studenckie. Nie każdy pracodawca zdaje sobie z tego sprawę, ale praktyki nie mogą zostać rozpoczęte bez wstępnego szkolenia. Podobnie wygląda sytuacja, kiedy mówimy o uczniach szkół zawodowych, którzy odbywają praktyki w trakcie nauki.

Organizacja szkoleń

Dużym ułatwieniem jest to, że pracodawca nie musi sam przeprowadzać takich szkoleń. Do wyboru ma kilka opcji, a jedną z nich jest skorzystanie z oferty zewnętrznej firmy. W przypadku dużych firm często przedsiębiorcy zatrudniają lub szkolą jednego pracownika, który w przyszłości będzie mógł sam przekazywać wiedzę z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Ważne jest jednak to, aby pracownik ten posiadał specjalne zaświadczenie o zdolności do prowadzenia szkoleń BHP.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%