Zamknij

Ważenie pojazdów w praktyce

00:26, 15.05.2018 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 00:27, 15.05.2018
Skomentuj Fot. Materiały partnera Fot. Materiały partnera

Istnieją pewne sytuacje, podczas których konieczne jest zważenie samochodów o większej masie. Szacuje się bowiem, że blisko 1/3 pojazdów ciężarowych poruszających się po polskich drogach jest przeciążona. Taka sytuacja wymusiła więc zastosowanie nowych rozwiązań, które umożliwią ważenie samochodów w ruchu. Potrzebne są do tego specjalne wagi samochodowe, jakie mogą udźwignąć bardzo dużą masę, a także zastosowanie nowoczesnych technologii. Jak to wygląda w rzeczywistości?

Platformy wagowe wyposażone w czujniki

Przeciążone ciężarówki, które jeżdżą po naszych drogach, mogą powodować liczne szkody, łącznie z dziurami w nawierzchni. W efekcie przyczynia się to do powstawania kolizji i wypadków drogowych. Właśnie dlatego tak istotne jest ich lokalizowanie. Z tego powodu stworzono specjalne platformy wagowe, zwane również wagami dynamicznymi. Współpracują one z kamerą wideo, a także kamerą przeznaczoną do identyfikacji pojazdów (odbywa się to na podstawie rozpoznawania tablicy rejestracyjnej). W jezdni zostaje umieszczony czujnik, którego zadaniem jest wykrycie przesadnie obciążonego pojazdu. Wówczas system rejestruje go i odnotowuje informacje o jego masie. W tym samym momencie kamera robi zdjęcie dla tablicy rejestracyjnej i wysyła je do inspektora transportu drogowego. Jego zadaniem jest zatrzymanie pojazdu i zważenie na wadze stacjonarnej. 

Elektroniczna waga samochodowa

Wagi samochodowe, na których ważone są zatrzymane pojazdy mogą występować w kilku rodzajach. Najbardziej popularne są wagi betonowe, stalowe oraz betonowo-stalowe. Istnieje także możliwość wyboru wagi mobilnej, która stanowi bardzo wygodne rozwiązanie. Wszystkie z nich można znaleźć na stronie tamtrongroup.com/pl/product/wagi-samochodowe-prefabrykowane. Co więcej, tego rodzaju wagi montowane są jako konstrukcja zagłębiona bądź wyniesiona, w zależności od konkretnych potrzeb.

Ważenie pojazdów to skomplikowany proces, który wymaga odpowiedniego sprzętu. Pojazd powinien zatrzymać się na specjalnej wadze na czas około kilkunastu sekund. Tylko w ten sposób możliwy jest dokładny pomiar jego wagi. Należy go przeprowadzać wyłącznie na licencjonowanych wagach, które przeszły proces legalizacji.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%