Zamknij

Ubezpieczasz swój pierwszy samochód? Nie będzie tanio

06:00, 28.11.2017 Materiał partnera
Fot. Zdjęcie ilustracyjne/Depositphotos Fot. Zdjęcie ilustracyjne/Depositphotos

Przymierzasz się do zakupu pierwszego samochodu? Cieszysz się, że robisz to w tak młodym wieku? Gratulujemy zdanego prawa jazdy, ale przygotuj się na wysokie koszty. Ubezpieczenie OC dla początkujących kierowców jest naprawdę wysokie. Dowiedz się dlaczego i w jaki sposób zminimalizować obowiązkowe koszty.

Brak zaufania dla nowicjuszy

OC dla młodych jest częstokroć znacznie wyższe niż dla starszych posiadaczy tych samych samochodów. Dlaczego? Ponieważ towarzystwa ubezpieczeniowe wychodzą z założenia, że nie można obdarzać początkujących zbyt dużym zaufaniem. Mówiąc wprost: statystycznie istnieje większa szansa, że będziesz sprawcą wypadku, gdy dopiero zaczynasz przygodę za kółkiem niż po kilkunastu latach, gdy nabierzesz niezbędnego doświadczenia, a jednocześnie Twój wiek nadal nie budzi wątpliwości w kontekście bezpiecznego prowadzenia.

Osoby, które świeżo odebrały prawo jazdy i przymierzają się do zakupu auta, muszą przygotować się na najdroższe kwoty obowiązkowego ubezpieczenia. Od jego opłacenia nie ma ucieczki, ponieważ kto zarejestruje samochód, a nie wykupi OC, naraża się na wysoką karę. Na szczęście istnieją sposoby, które pomagają młodym kierowcom obniżyć koszty polisy. Za chwilę je podamy. Zastosowanie ich w praktyce oznacza prawdziwą ulgę dla portfela. Maturzyści, studenci czy początkujący pracownicy powinni być zadowoleni.

Kilka pomysłów na tańsze OC

Chociaż zaczniesz z wysokiego pułapu, prawdopodobnie Twoje OC będzie z roku na rok coraz tańsze. A to z powodu specjalnych zniżek przyznawanych przez towarzystwa za bezszkodową jazdę. Spokojna, bezpieczna, niegroźna dla otoczenia jazda jest dobrze premiowana. Po kilku latach można już liczyć na 60% zniżek – to maksymalny zakres. Oczywiście za spowodowanie wypadku lub kolizji towarzystwa potrącają zniżki, przez OC znów drożeje.

Kupując swoje pierwsze auto, warto postawić na silnik o mniejszej pojemności. Po pierwsze, to bezpieczniejsze dla nowicjusza. Po drugie, wydasz mniej na paliwo. Po trzecie, wysokość składki OC będzie niższa niż w przypadku samochodów z silnikami o dużej pojemności.

Jeżeli nie chcesz zaczynać w pełni samodzielnie, poproś bardziej doświadczonego kierowcę, aby stał się współwłaścicielem samochodu, który kupujesz. Taka osoba nie musi nim w praktyce jeździć, liczy się adnotacja w dowodzie rejestracyjnym. Dzięki współwłasności z ojcem czy dziadkiem można liczyć na niższy koszt OC, o ile dysponują oni zniżkami ubezpieczeniowymi.

Skoro zaczynasz przygodę z motoryzacją, być może tego nie wiesz: OC zawsze ma ten sam zakres niezależnie od ceny. Dlatego jedyne, co bierz pod uwagę podczas wyboru towarzystwa, to cena. Skorzystaj z wygodnych, internetowych narzędzi w rodzaju stron kalkulator-oc-ac.auto.pl, a następnie wybierz najkorzystniejszą polisę. Jeżeli opłacisz ją od razu, a nie rozłożysz na raty, również zapłacisz mniej.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%