Zamknij

Z czego składa się zestaw kominkowy?

14:58, 30.10.2018 ARTYKUŁ SPONSOROWANY Aktualizacja: 15:02, 30.10.2018

Kominek uważany jest często za najbardziej romantyczny element wystroju domu. Wpatrywanie się w tańczące płomienie to dla wielu osób ulubiona forma relaksu podczas zimowych wieczorów. Aby jednak móc cieszyć się kominkiem, trzeba o niego dbać. Pomoże w tym zestaw narzędzi kominkowych.

Wielu użytkowników nie traktuje czyszczenia i konserwacji kominków poważnie i po prostu usuwa z nich to, co widoczne na pierwszy rzut oka, czyli pozostałości po opale. Tak zaniedbany sprzęt nie będzie na dłuższą metę ani ozdobą pokoju, ani źródłem ciepła, warto więc pamiętać o jego sprzątaniu i odpowiednio się do tego przygotować.

Właściwy surowiec na opał to podstawa

Nie od dziś wiadomo, że aby uniknąć przykrych konsekwencji, trzeba działać profilaktycznie. Dotyczy to również kominków, dlatego nie należy opalać ich dowolnym surowcem, a drewnem kominkowym, które jest odpowiednio wysuszone i podzielone na nieduże szczapy. Jeśli drewno będzie wilgotne, spalone cząstki połączą się z parą wodną i utworzą sadzę, którą potem będzie trzeba usunąć, a my stracimy sporą część energii, którą uzyskalibyśmy z drewna sezonowanego rok lub dwa. Na dodatek para w połączeniu z lotnymi związkami tworzy kwas niszczący szyby wentylacyjne. Aby uzyskać efekt domowego ogniska, należy wybrać krótkie, suche kawałki drewna o średnicy do 10 cm. Mimo wspaniałego zapachu nie używajmy opału z drzew iglastych, gdyż ze względu na żywicę intensywnie smolą i oblepiają otoczenie, zaś w połączeniu z parą wodną tworzą szkodliwe dla nas związki chemiczne. Warto natomiast wybierać drzewa owocowe – również aromatyczne, ale niebrudzące.

Jak czyścić kominek?

Im mniej sadzy i innych resztek z poprzedniego palenia, tym lepiej dla kominka. Jak często trzeba do niego zaglądać? Przy regularnym używaniu zalecane są odstępy tygodniowe. Zanim jednak rozpocznie się sezon przyjemnych wieczorów przy ogniu, należy dokonać przeglądu całego układu, usunąć resztki skamieniałej smoły oraz innych łatwopalnych elementów nagromadzonych w palenisku. Kontrolę powinien także przeprowadzić specjalista uprawniony do sprawdzania drożności przewodów odprowadzających dym. Popiołu pozostałego po sprzątaniu nie trzeba wyrzucać. Ze względu na wysoką zawartość fosforu, potasu i wapnia może służyć do nawożenia roślin lub jako składnik kompostownika.

Jeżeli kominek ma szybę, do pozbycia się z niej niewielkich zabrudzeń wystarczy płyn do mycia. Do usuwania sadzy i substancji smolistych zaleca się z kolei specjalny preparat do czyszczenia szyb kominkowych. Podobnie jest z pozostałymi powierzchniami: niektóre wymagają jedynie wilgotnej szmatki, inne – specjalistycznego sprayu zmiękczającego zaschnięty osad. Pamiętaj, aby przed czyszczeniem sprawdzić, czy ogień został zupełnie wygaszony i czy wybrany środek nie jest łatwopalny. To niezwykle istotne, ponieważ zdecydowana większość pożarów kominków powstaje w wyniku zapalenia się pozostałości po poprzednim paleniu lub zajęcia elementów, które trafiły do środka przypadkiem bądź wskutek niedokładnego sprzątania.

Zestaw kominkowy – nie tylko do czyszczenia

Aby efektywnie zadbać o kominek, należy zaopatrzyć się w narzędzia, które ułatwią jego użytkowanie. Dobry zestaw kominkowy, dostępny m.in. w ofercie Leroy Merlin, ma przede wszystkim zapewnić bezpieczeństwo, dlatego blisko paleniska powinny znajdować się szczypce, szufelka, miotełka oraz pogrzebacz – koniecznie wykonane z solidnej stali. Dzięki nim drewno będzie równomiernie rozłożone, powietrze będzie miało możliwość lepszej cyrkulacji, a po wygaszeniu ułatwione będzie szybkie uprzątnięcie powstałego popiołu. Taki zestaw to niezbędnik, który gwarantuje nie tylko bezpieczne, ale i wygodne korzystanie z kominka, a wyeksponowany na stylowym stojaku może stanowić kolejny dekoracyjny element salonu.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%