Zamknij

Jaki wpływ mają książki na człowieka?

15:32, 18.10.2018 ARTYKUŁ SPONSOROWANY Aktualizacja: 15:34, 18.10.2018

Wiele mówi się o tym, że czytanie książek poszerza nasze horyzonty. Jak należy to rozumieć? Czy rzeczywiście książka może oddziaływać na nasze życie i światopogląd? Jaki wpływ mają książki na człowieka?

Kształcenie kompetencji językowych

Czytanie książek bez wątpienia wzbogaca nasze słownictwo. Często możemy spotkać się ze słowem, którego nie znamy i jeśli nie jesteśmy w stanie wywnioskować sensu z kontekstu zdania, musimy wtedy sprawdzić jego znaczenie. Czytając książkę, podświadomie zapamiętujemy pewne sformułowania, synonimy czy związki frazeologiczne. Dzięki temu łatwiej budujemy własne zdania, potrafimy bez trudności wyrazić swoje myśli i nie mamy problemów z komunikacją. Bogate słownictwo świadczy też o naszej elokwencji.

Poprawa koncentracji

Dzięki czytaniu mobilizujemy nasz mózg do pracy i poprawiamy zdolność koncentracji. Skupiając się na czytanym tekście, odcinamy się od otoczenia – eliminujemy dźwięki i rozmowy oraz koncentrujemy się na zdaniach. Wystarczy chwila rozkojarzenia i nagle uświadamiamy sobie, że nie wiemy, co przeczytaliśmy na poprzednich stronach. Musimy wtedy wrócić do punktu, który pamiętamy i wtedy możemy kontynuować lekturę.

Zdobywanie nowej wiedzy

Czytanie książek pozwala nam na odkrywanie wiedzy. Reportaże, wspomnienia, biografie czy książki historyczne dostarczają wielu cennych informacji. Im więcej czytamy, tym więcej wiemy. Jeśli chcemy się czegoś nauczyć, nie musimy wybierać encyklopedii. Powieść, której akcja rozgrywa się w czasach I wojny światowej pokaże nam, jak wyglądało życie w tamtych czasach, jaka była moda i z jakimi problemami zmagali się ludzie. Wybierając skandynawski kryminał, poznamy kulturę Norwegii, krajobraz czy popularne obiekty kulturowe, a książki przygodowe pozwolą nam poznać egzotyczne kultury.

Zmiana spojrzenia na świat

Książki mają też wpływ na nasze poglądy i przekonania. Czasami jakaś pozycja książkowa pozwoli nam spojrzeć na pewne sprawy z dystansem i dostrzec inny punkt widzenia. Uczymy się w ten sposób empatii, szacunku do zdania na dany temat odmiennego od naszego własnego, a także otwartości na świat i ludzi. Pozwala nam to na dyskusję z innymi – kształtujemy swoje zdanie, potrafimy uargumentować stanowisko i wysłuchać drugiej strony.

Rozwijanie wyobraźni

Gdy czytamy, podświadomie wizualizujemy w głowie treść. Krajobrazy, miejsca, ludzi, dźwięki – to, jak wyobrazimy sobie rzeczywistość, zależy tylko od nas. W ten sposób mamy więcej pomysłów, nie myślimy szablonowo i szukamy nowych rozwiązań. Potrafimy przewidywać różne sytuacje, planować i wyciągać wnioski.

Tradycyjna książka czy e-book?

Rozwój technologii daje nam komfort wyboru między tradycyjną papierową książką a książką elektroniczną, czyli tzw. e-bookiem. Czytniki elektroniczne, to wygodne rozwiązanie – są małe, lekkie i są w stanie pomieścić dość pokaźną bibliotekę. Szybka gotówka pomoże nam sfinansować taki zakup, jeśli nie posiadamy wystarczających oszczędności. Koszt takiego czytnika w zależności od jego parametrów technicznych, może wynieść nawet kilkaset złotych, więc szybka gotówka może być rozwiązaniem w takiej sytuacji, sprawdź ofertę na proficredit.pl/szybka-gotowka. Jeśli nie chcemy kupować e-booka, tylko czytać książki w ich tradycyjnej formie, szybka gotówka nie będzie nam potrzebna. Możemy korzystać z bibliotek miejskich, które są darmowe. Nie jest jednak ważne, czy wybierzemy książkę papierową czy e-booka – ważne, by czytać.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%