Zamknij

Jak wypowiedzieć umowę o pracę?

15:31, 27.07.2018 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 08:26, 01.08.2018
Skomentuj

Czasem zdarza się tak, że z różnych przyczyn musimy wypowiedzieć umowę o pracę. Nie jest to proces bardzo skomplikowany, jednak warto wykonać go dokładnie, aby rozstać się z pracodawcą w zgodzie i należnym porządku. Jak zatem wypowiedzieć umowę w sposób zgodny z prawem?

Jaki okres wypowiedzenia ci przysługuje?

W przypadku umowy na czas określony i nieokreślony, okres wypowiedzenia jest uzależniony od czasu trwania umowy. Wynosi on odpowiednio:

  • 2 tygodnie: dla osób, które są zatrudnione mniej niż 6 miesięcy;
  • 1 miesiąc: dla osób zatrudnionych co najmniej 6 miesięcy;
  • 3 miesiące: dla osób zatrudnionych od co najmniej 3 lat.

Okres wypowiedzenia może ulec wydłużeniu, jeżeli stanowisko, na którym pracujemy, jest powiązane z odpowiedzialnością materialną za powierzone mienie. W takim wypadku dla stażu pracy mniejszego niż 6 miesięcy wypowiedzenie potrwa 1 miesiąc, a za pracę dłuższą niż pół roku - 3 miesiące. Z kolei skrócenie okresu wypowiedzenia może nastąpić w sytuacji, gdy firma ogłasza upadłość lub likwidację, której przyczyna nie ma z nami związku. W takiej sytuacji zamiast 3 miesięcy otrzymamy jeden.

Przyczyny rozwiązania umowy

Jeżeli pracodawca chce rozwiązać umowę o pracę zawartą na czas nieokreślony, musi podać powód swojej decyzji najpóźniej w dniu jej wypowiedzenia. Przyczyna, zgodnie z prawem, musi być prawdziwa, konkretna i zrozumiała dla pracownika. Niespełnienie tych warunków stanowi naruszenie prawa i daje pracownikowi możliwość ubiegania się o odszkodowanie.

W sytuacji, gdy to my chcemy rozwiązać stosunek pracy, nie musimy podawać przyczyny. Wyjątkiem są pewne szczególne okoliczności, np. wypowiedzenie bez zachowania okresu wypowiedzenia albo z powodu mobbingu. O tym, jak wypowiedzieć umowę, dowiesz się pod tym linkiem: https://pewny-prawnik.pl/blog/61/wypowiedzenie-umowy-o-prace.

Czy muszę pracować w okresie wypowiedzenia?

Co do zasady pracownik jest zobowiązany do świadczenia pracy w tym okresie, o ile pracodawca nie zwolni go z tego obowiązku. Jednak nawet w takim wypadku możemy nie zgodzić się na ten warunek. Okres wypowiedzenia może również posłużyć do wykorzystania zaległego urlopu, dzięki czemu pracodawca nie będzie musiał wypłacić za niego ekwiwalentu pieniężnego, przy czym pracownik jest zobowiązany urlop wykorzystać, jeżeli dostanie takie polecenie.

W przypadku, gdy nie mamy pewności, jak sobie poradzić, warto spytać o radę prawnika. Można to zrobić udając się na konsultację lub za pomocą forum online: https://pewny-prawnik.pl/blog/70/forum-prawne-nasze-forum-prawne-umozliwi-tobie-zadanie-pytania-w-nurtujacej-cie-kwestii-prawnej-i-uzyskac-porade-doswiadczonych-prawnikow.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%