Zamknij

Rozliczanie PIT-u wspólnie z małżonkiem - jakie są korzyści?

14:57, 13.06.2018 ARTYKUŁ SPONSOROWANY Aktualizacja: 15:01, 13.06.2018

Coraz więcej osób zastanawia się nad możliwością szybszego i wygodniejszego rozliczenia zeznania podatkowego. W XXI wieku nie mamy czasu na długotrwałą pracę nad drukami księgowymi. Dodatkowo, większość osób szuka możliwości oszczędności, również w zakresie zobowiązań finansowych wobec fiskusa. Jednym z rozwiązań, spełniających oba powyższe żądania, jest tak zwane wspólne rozliczenie z małżonkiem. Czym jest? Jak działa? I jakie korzyści daje to rozwiązanie?

Rozliczenie deklaracji wspólnie z małżonkiem: cel i założenia

Organy podatkowe starają się w swoich działaniach wspierać, z założenia, podmioty najsłabsze. Chodzi o to, aby rodzina mogła spełniać swoje zadania, a nie zajmować się rozliczeniami i drukami podatkowymi. Często bowiem zdarza się, że tylko jedno z małżonków pracuje, zaś drugie na przykład wychowuje dzieci. Wtedy tylko jedna osoba potencjalnie zna się na kwestiach finansowych i ma możliwość wypełnienia druków podatkowych za obydwoje z nich. Po drugie ustawodawcy zależało na tym, żeby równoważyć przychody rodziny jako jednostki i nie dzielić jej na dwóch podatników – w tym przypadku - rodziców. Dzięki wspólnemu rozliczeniu z małżonkiem organy podatkowe mogą potraktować podmioty jako swoistego rodzaju jeden organizm prawny.

Warunki do skorzystania ze wspólnego PIT-u

Należy pamiętać, że przepisy wyszczególniają konkretne warunki konieczne do spełnienia, aby móc skorzystać z rozliczenia wspólnie z małżonkiem. Do najważniejszych zaliczyć należy:

- Związek małżeński

Osoby muszą pozostawać w formalnym związku małżeńskim przez cały okres deklaracyjny (Wyjątek: wdowy i wdowcy).

- Wspólność majątkowa

Pomiędzy małżonkami musi istnieć tak zwana wspólnota majątkowa, czyli nie powinna być ona ograniczana.

Zalety wspólnego rozliczenia

Przed przystąpieniem do wspólnego rozliczenia z małżonkiem należy zastanowić się, co może dać nam tego typu rozwiązanie i jakie są jego główne zalety. Z pewnością wymienić warto:

1. Możliwość pracy na jednym druku, przez jedną osobę, która lepiej zna się na kwestiach finansowych i księgowych.

2. Łatwiejsze rozliczenie ulg i rozliczeń, szczególnie w przypadku tak zwanych wspólnych ulg (np. na dzieci itp.).

3. Korzyści finansowe i postaci możliwego zmniejszenia należności podatkowej wobec organów podatkowych.

W zakresie punktu 3 – w dużym uproszczeniu przy wspólnym rozliczeniu małżonków ich dochody są sumowane, a potem wyciągana średnia na osobę. Oznacza to, że w przypadku jeżeli jeden małżonek zarabia relatywnie dużo i może być objęty większym zobowiązaniem podatkowym (np. wkroczenie w inną grupę podatkową), to rozliczenie wspólnie z małżonkiem może pozwolić mu „obniżyć” swoje dochody, a następnie zobowiązania podatkowe. W niektórych przypadkach pozwoli to na przykład skorzystać z większej kwoty wolnej od podatku, która obecnie zależna jest właśnie od zarobków.

Podsumowanie i rekomendacje

Wspólne rozliczenie z małżonkiem może być korzystnym rozwiązaniem dla par. Zarówno pod względem finansowym, jak i wygody tego rodzaju złożenia druku podatkowego. Wybierając opcję wspólnego rozliczenia PIT-u, należy jednak zawsze przeanalizować, czy dane osoby mogą rozliczać się razem oraz uwzględnić wszelkie niezbędne dane.

Przeczytaj także o innych ulgach i odliczeniach podatkowych na: https://www.e-pity.pl/abc_podatki/ulgi-odliczenia/

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%