Zamknij

Hokery: który materiał zapewnia przewagę?

10:15, 11.05.2018 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 10:15, 11.05.2018
Skomentuj Fot. Materiały partnera Fot. Materiały partnera

Wiele jest kryteriów, którymi można się posługiwać przy wyborze idealnego stołka barowego, a jednym z najistotniejszych jest z całą pewnością materiał. Wybór jest ogromny, ale ideał nie istnieje: każde tworzywo ma swoje zalety, ale każde ma też jakąś wadę.

Hokery z tworzywa sztucznego

Niektóre tworzywa sztuczne są chętnie wykorzystywane choćby już tylko dlatego, że można je bardzo łatwo formować. Wykonuje się więc z nich przede wszystkim najbardziej designerskie hokery, ale część tworzyw wykorzystywana jest również w tradycyjnych konstrukcjach ze względu na to, że można je łatwo utrzymać w czystości, a także zupełnie dowolnie zabarwić. Niestety nawet najlepsze tworzywo jest stosunkowo kruche – nie jest to poważna wada, bo oczywiście do produkcji stołków barowych wybiera się najtrwalszy plastik, ale po paru latach nawet on może stać się podatniejszy na uszkodzenia mechaniczne czy zarysowania.

Metale: stal i aluminium

Stalowe i aluminiowe elementy – głównie podstawy, ale czasem również siedziska hokerów – mają bardzo atrakcyjny wygląd. Stal ma właściwości antybakteryjne, więc w lokalach i barach często jest materiałem pierwszego wyboru, ale – jak można zobaczyć na stronie dotd.pl/18-hokery, nie wszystkie projekty powstają z myślą o barach czy pubach. Stal nierdzewna i aluminium, nawet jeśli nie są malowane proszkowo (innych typów powłok lakierniczych raczej nie warto nawet rozważać) są odporne na korozję, a malowanie sprawia, że nie są wrażliwe także na uszkodzenia mechaniczne. Utrzymanie w czystości nie jest trudne, choć ze względu na możliwość powstania zacieków bywa problematyczne. Większym kłopotem może być większa niż w przypadku hokerów z tworzywa masa własna.

Drewno

Drewniane stołki barowe dziś nie są szczególnie popularne, a to przede wszystkim ze względu na podatność na zabrudzenia niemal każdego typu. W praktyce jednak naprawdę wysokiej jakości hokery drewniane w domu mogą być używane bardzo długo bez utraty wartości estetycznych. Są dość drogie, ale świetnie prezentują się we wnętrzach stylizowanych na rustykalne lub klasyczne. Z drewna można wykonać same podstawy albo – tu już można użyć na przykład drewna giętego albo laminatów drewnianych – fantazyjnie formowane siedziska.

Eko-skóra

Eko-skóra (podobnie zresztą jak tkaniny i skóry naturalne) wykorzystywana jest do obijania siedzisk niektórych modeli hokerów. To niezbyt często stosowane rozwiązanie dodaje stołkom niezwykłego uroku i świetnie prezentuje się w nowoczesnych wnętrzach, aczkolwiek wszystkie tapicerki mają to do siebie, że są stosunkowo podatne na zabrudzenia, których usuwanie jest trudne, a czasem skazane na niepowodzenie. To nie znaczy, że materiały te należy odrzucić – po prostu ich wykorzystanie nie jest zalecane tam, gdzie ryzyko zabrudzenia jest największe, czyli na przykład w barze, ale już przy kuchennej wyspie tapicerowane hokery mogą okazać się strzałem w dziesiątkę.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%