Zamknij

Ubezpieczenie komunikacyjne - kiedy jest naprawdę potrzebne?

00:00, 20.03.2018 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 08:13, 22.03.2018
Fot. depositphotos Fot. depositphotos

OC, AC, assistance, NNW, oraz ich dodatkowe klauzule sprawiają, że pojazd można ubezpieczyć praktycznie od każdego zdarzenia. Jaką jednak polisę warto wybrać i nie wydać na nią majątku?

Mając jakikolwiek zarejestrowany pojazd, trzeba zawrzeć umowę ubezpieczenia OC. W tym przypadku nie ma żadnych wyjątków i to mimo znacznych wzrost cen OC w ostatnich latach. Brak tego ubezpieczenie skutkować może bowiem nawet kilkutysięcznymi karami z UFG. Ponadto, w przypadku wywołania szkody nieubezpieczonym pojazdem, występuje konieczność wypłacenia poszkodowanemu odszkodowania z własnych środków finansowych.

Kiedy trzeba, a kiedy warto zawrzeć polisę AC?

Posiadając pojazd w leasingu lub też kupując pojazd za kredyt bankowy, polisa AC jest koniecznością i to zwykle w najszerszym wariancie tj. serwisowym. Leasingodawcy oraz banki wymagają takiego zabezpieczenia praktycznie w każdym przypadku. Kupno AC warto jednak rozważyć także wtedy, gdy kupiło się je bez leasingu, ani kredytu. Autocasco to dobry pomysł, szczególnie przy nowych pojazdach, a także tych kilkuletnich, o wysokiej wartości. Dają one bowiem gwarancję, że w przypadku szkody nie będzie trzeba wykładać (często dużych) pieniędzy na naprawę z własnych środków finansowych. AC to także ubezpieczenie samochodu od kradzieży, czyli ochrona przed tym, czego obawia się wielu kierowców posiadających pojazd o dużej wartości.

W przypadku starszych i mniej wartościowych pojazdów również powinno się rozważyć kupno AC. Wtedy to opłacalny okazać się może zakup nieco tańszego autocasco w wariancie kosztorysowym. Alternatywą jest także wybór tzw. Mini Casco, które zwykle kosztuje zaledwie kilkaset złotych. Takie ubezpieczenie na ogół chroni przed kradzieżą oraz szkodą całkowitą.

Assistance i NNW - wartościowe ubezpieczenie czy zbędny wydatek?

Ubezpieczenie assistance to pomoc drogowa polegająca m.in. na odholowaniu pojazdu po jego awarii czy w razie wypadku. Zakres tej usługi może się znacznie różnić pod względem oferowanego wsparcia i limitów kilometrów holowania pojazdów. Zakup assistance zależy od preferencji użytkownika danego pojazdu. Przykładowo, jeżeli ktoś zamierza jeździć pojazdem jedynie w pobliżu miejsca zamieszkania, to kupno pełnego wariantu assistance z rozszerzeniem o odholowanie pojazdu w przypadku awarii poza granicami kraju będzie zbędnym wydatkiem.

Opłacalność NNW, czyli ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych, także warto dokładnie przemyśleć. Z jednej strony polisa NNW daje gwarancję wypłaty odszkodowania dla kierowcy, a na ogół także i pasażerów, którzy ucierpieli w wypadku komunikacyjnym. Z drugiej zaś, czasem bardziej opłacalne będzie zawarcie dobrej polisy na życie (która chroni nie tylko w przypadku wypadków drogowych). Dobrze też pamiętać, że czasem za dodanie NNW do ubezpieczenia spada wysokość składki. Przez taką zniżkę pakietową może się okazać, że np. polisa OC + NNW będzie tańsza niż same OC.

Podsumowując, polisę OC należy zawrzeć bezwarunkowo. Decyzję o wykupieniu każdej innej polisy należy zaś przemyśleć i dopasować do wartości pojazdu oraz własnych preferencji. Przed zawarciem każdego ubezpieczenia dobrowolnego, warto też sprawdzić zakres ochrony danej polisy. Najszybciej można to zrobić przez Internet, czytając OWU, czyli ogólne warunki ubezpieczenia. Jest to ważne, ponieważ zakresy ochrony ubezpieczeniowej są różne, w zależności od Towarzystwa Ubezpieczeniowego.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%