Zamknij
REKLAMA

OSP Cekcyn: 140-lecie jednostki - ZDJĘCIA/FILMIKI

17:15, 09.06.2017 | Piotr Paterski
REKLAMA
Skomentuj

5 grudnia 1877 roku. Z tego dnia pochodzą pierwsze wzmianki dotyczące powołania Ochotniczej Straży Pożarnej w Cekcynie. To tylko wstęp do interesującej historii jednostki, której rys stworzyło kilkoro aktualnych druhów i druhen jednostki. Okazja, żeby przypominać najważniejsze smaczki z zapisków OSP Cekcyn jest nie byle jaka - jednostka obchodzi w tym roku 140-lecie swojego istnienia, co świętowała w niedzielę 4 czerwca.

Pierwszy i jedyny sprzęt? Pompa ssąco-tłocząca na zaprzęg konny. Pierwszy transport do wyjazdów na pożary? Konie pożyczane od gospodarzy. Pierwsza „remiza”? Gliniany budynek, który spełniał również funkcje domu dla ubogich i aresztu wiejskiego! Początki jednostki w porównaniu do tego czym dysponuje jedna z największych i najbardziej operatywnych jednostek powiatu tucholskiego, brzmią jak lokalna legenda. Z zebranych przez druhów informacji wynika, że lata 20-te poprzedniego wieku były okresem rozpędu działalności cekcyńskiej formacji...

(...)

Jednostka to przede wszystkim ludzie. Oprócz braci Jeleniewskich, Antoniego Kiedrowskiego przy wymienianiu osób, które wpłynęły na rozwój OSP Cekcyn, należy pamiętać np. o naczelniku gminnym Stanisławie Staniszewskim. Trudno jest wymienić wszystkie ważne osobistości, by kogoś nie pominąć. Druhowie zwracają jednak uwagę na Edwarda Chmarę, który aktywnym druhem był jeszcze dwa lata temu, a łącznie służył 60 lat! „Tygodnik” właśnie Chmarę pyta na gorąco, które akcje wspomina wyjątkowo i to wcale nie w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Spośród pożarów pierwsze do głowy wpadają mu Wypalanki. W latach 70-tych płonęły tamtejsze lasy.

- Wtedy było inaczej. Nie można było tak po prostu dostarczyć druhom jedzenia, a pożar trwał więcej niż dwa dni. Piliśmy więc... wodę z błotka. Pamiętam to dobrze - wspomina Chmara...

To tylko fragmenty relacji z obchodów 140-lecia istnienia jednostki OSP Cekcyn. Pełen materiał znajdziecie wyłącznie w papierowym wydaniu "Tygodnika Tucholskiego", które trafiło do sprzedaży 8 czerwca. Szukajcie w sklepach. 

Tu obejrzycie naszą fotorelację z tego wydarzenia, a także filmiki z występów gości - Orkiestry Dętej Świecie i tamtejszych mażoretek.

 

(Piotr Paterski)
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© tygodnik.pl | Prawa zastrzeżone