Zamknij

Dekomunizacja w Tucholi. Mieszkańcy protestują: ?To poroniony pomysł!?

15:18, 19.04.2017 Piotr Paterski, Lucyna Zdanowska
Skomentuj

15 Lutego - to nazwa ulicy w Tucholi, która - zdaniem IPN-u - m.in. gloryfikuje Armię Czerwoną i komunistyczny system totalitarny. Nazwę ulicy IPN nakazuje zmienić. Ta wiadomość zbulwersowała mieszkańców 15 Lutego, którzy spotkali się z „Tygodnikiem”. - Ta data upamiętnia wyzwolenie Tucholi. Tak, dokonała tego wyzwolenia Armia Czerwona, ale kto inny nas miał wtedy wyzwolić?! (...) Taką mamy historię i nie można jej negować - grzmią mieszkańcy i obawiają kosztów i niepotrzebnie straconego czasu, by teraz nagle wymieniać wszystkie możliwe dokumenty. 

Co Instytut Pamięci Narodowej sądzi o ulicy 15 Lutego w Tucholi?

IPN nazwę ulicy 15 lutego odniósł do dnia 15 lutego 1945 roku tj. do faktu zajęcia miasta przez jednostki Armii Czerwonej. W piśmie zaznaczył, że w okresie komunizmu była to data celebrowana jako dzień wyzwolenia Tucholi i do dnia dzisiejszego w takiej formie pełniła funkcję gloryfikacji Armii Czerwonej.  

"Nazwa ta [ulica 15 Lutego - przyp. red.] wciąż utrwala tezy propagandy politycznej i indoktrynacji społeczeństwa z okresu komunizmu. Faktycznie stanowi wyraz lekceważenia pamięci ofiar komunistycznego totalitaryzmu oraz braku szacunku dla dorobku walki Polaków o wolność obywatela i niezawisłości Państwa w XX wieku”

Tak piszę IPN nakazując zmianę nazwy ulicy. Jej mieszkańcy zgłosili się do dziennikarzy "Tygodnika Tucholskiego". Są zbulwersowani. 

 - Ta data upamiętnia wyzwolenie Tucholi. Tak, dokonała tego wyzwolenia Armia Czerwona, ale kto inny nas miał wtedy wyzwolić?! (...) Taką mamy historię i nie można jej negować. 

 Tak grzmią ludzie obawiając się kosztów i niepotrzebnie straconego czasu, by teraz nagle wymieniać wszystkie możliwe dokumenty. Są przekonani, że nie da się zrefundować wszystkich kosztów, które mieliby ponieść, bo nie chodzi wyłącznie o dokumenty.

"Tygodnik" obszernie opisuje całą sytuację. Spotkało się z nami kilkudziesięciu mieszkańców ul. 15 Lutego. Używają bardzo konkretnych argumentów przeciw zmianie nazwy. Zapowiadają, że przyjdą protestować na sesję rady miasta. 

Szczegóły poznasz czytając najnowsze papierowe wydanie "Tygodnika Tucholskiego" - w sprzedaży od czwartku, 20 kwietnia.

Czy nazwę ul. 15 Lutego w Tucholi należy zmienić, bo gloryfikuje Armię Czerwoną i komunizm?

Ankieta zakończona, dziękujemy za oddane głosy. Wyniki głosowania są widoczne poniżej:
Tak 17%
Nie 79%
Nie obchodzi mnie to 5%
(Piotr Paterski, Lucyna Zdanowska)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(4)

CSBCSB

2 4

Tym ludkom z IPN to już całkiem popieprzylo się w główkach. Za chwilę stwierdzą że to Rajmund KACZYŃSKI wyzwolil TUCHOLE . 17:44, 20.04.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

adiksadiks

3 5

Wyzwolili nasze miasto i tyle. Aż tyle! To wystarczający powód, żeby o nich pamiętać w ten sposób. Co za idiotyczne tłumaczenie IPN. To jest nie zabawa w "co by było, gdyby", kto miał nas wyzwolić? Amerykanie? To historyczny fakt i nikt nie ma zamiaru przez to gloryfikować totalitaryzmu, ale pamiętać o poświęceniu tych żołnierzy po prostu należy. 19:47, 20.04.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MichałMichał

0 0

Ograniczony Naród niech sobie obejrzy ten film: https://www.youtube.com/watch?v=eBeKf8iE26M 11:12, 20.05.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

kikokiko

1 0

powiem tak okres PRL zrobil swoje :( umocowana propaganda komunistyczna mocno tkwi w swiadomosci ludnosci Tucholi, nie rozumiem dlaczego nie prowadzi sie edukacji prawdy historycznej wsrod ludnosci? komu na tym zalezy zeby bylo tak jak bylo?
posluze sie tu postem jaki znalazlam w necie Mariusz W napisal:
"Dzisiaj mija 70 lat od wkroczenia Armii Czerwonej do Tucholi. Następnie zaczęły się aresztowania mieszkańców wg sporządzonych list. Aresztowani to byli mieszkańcy powiatu członkowie Armii Krajowej, Gryfa Pomorskiego ale najwięcej było zwykłych obywateli. Listy sporządzili współmieszkańcy usłużni wobec Niemców jak i Rosjan. Z naszego powiatu wywieziono około 1.000 osób, które gnano do Działdowa skąd bydlęcymi wagonami za Ural. Do dzisiaj nie ma pełnego opracowania ilu wróciło do Polski. Paradoksem jest to, że nieliczni volksdeutsche, którzy nie uciekli z niemiecką armią mieli lepiej bo trafili do obozu w Potulicach albo więzienia w Koronowie."
czy te 1000 mieszkancow Tucholi nic nie znaczy?Byc moze przytoczone fakty przedstawione mieszkancom 15 lutego cos uzmyslowi
zadac im pytanie czy w celu upamietnienia sa w stanie poswiecic czas na zmiane dokumentow itd ? moga zrobic chociaz tyle albo az tyle.
zrobcie sonde uliczna z prostym pytaniem : kim byl Rotmistrz Pilecki lub Józef Franczak "Lalek"a przekonacie sie jak niska jest swiadomosc spoleczna dotyczaca wiedzy o prawdziwych bohaterach Polski.
Recepta : edukacja, edukacja i krzewienie polskosci, bo bycie Polakiem to swiadomy wybor.
15:51, 05.09.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%