Lekkoatletyka

Wystartował po... 26 latach przerwy!

Łukasz Zep, 26 luty 2014, 13:22
Średnia: 0.0 (0 głosów)
Wcześniej, bo w 1988 roku został nawet złotym medalistą Igrzysk Olimpijskich Sportowców Wiejskich! Razem z Tucholanką właśnie rozpoczął sezon w XII Zimowym Biegu Trzech Jezior.

Najlepszym z tucholan był Marek Wojtas (w środku). Fot. ze zbiorów prywatnych

Ten bieg był pierwszym dla tucholan w bieżącym sezonie. Został rozegrany na terenie Nadleśnictwa Gołąbki koło Trzemeszna. Malownicza, 15-kilometrowa trasa wiodła wokół okolicznych jezior.
Na starcie stanęła rekordowa liczba 795 zawodników. Najlepszym z tucholan był uczestnik wszystkich dotychczasowych edycji, Marek Wojtas. Czas 53:43 dał mu dziewiątą lokatę w klasyfikacji generalnej i drugie miejsce w kategorii 40-49 lat.

Biegał rekreacyjnie, teraz dał się namówić

Na uwagę zasługuje także wyczyn Tomasza Borkowskiego, który w biegu długim wystartował po 26 latach przerwy. To nauczyciel wychowania fizycznego, który sukcesy odnosił pod koniec lat osiemdziesiątych ubiegłego stulecia. W 1988 roku w Chojnicach został nawet złotym medalistą Igrzysk Olimpijskich Sportowców Wiejskich w biegu na 800 metrów. Wkrótce przerwał wyczynową karierę, biegał tylko rekreacyjnie, a teraz po tak długiej przerwie dał się namówić dawnym kolegom do ponownego startu. W Trzemesznie uzyskał czas 1:10:48 i linię mety przeciął jako 272. Oto wyniki pozostałych tucholan:
49. Piotr Nielek – 1:00:15
76. Kamil Zając – 1:01:50
97. Hubert Szwankowski – 1:02:46
117. Krzysztof Nitschke – 1:03:39

Starty na razie treningowe

Lider tucholan, Marek Wojtas o zamierzeniach na ten sezon wypowiada się na razie dość enigmatycznie, przyznając, że regularnie startować będzie 5-6 tucholskich biegaczy.
– Na razie czekamy na kalendarz tegorocznej edycji Grand Prix Województwa Kujawsko-Pomorskiego i do niego dostosujemy nasze plany startowe. Myślę, że sezon rozkręci się w kwietniu. Na razie startujemy tu, gdzie jest blisko i te starty traktujemy treningowo – mówi biegacz