Szkoła w Tucholi

Pęknięcia na ścianie sali, na której ćwiczą dzieci

Lucyna Zdanowska, 10 kwiecień 2013, 15:29
Średnia: 0.0 (0 głosów)
Na ścianie sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Tucholi widnieją pęknięcia. Zaniepokojeni są tym rodzice małych uczniów. „Tygodnik” ze sprawą zgłosił się do inspektora budowlanego, a ten zarządził kontrolę.
Pęknięcia na ścianie sali, na której ćwiczą dzieci

Nie wiemy, czy faktycznie pęka ściana, czy też wypełnienia – przyznaje dyrektor szkoły Roman Tyrański. Fot. nadesłane

Kontrola po informacjach „Tygodnika”

W sali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 1 w Tucholi na jednej ze ścian widoczne są pęknięcia. Zainteresowali się tym rodzice dzieci uczęszczających na zajęcia z wychowania fizycznego. Zastanawiają się, czy udział maluchów w organizowanych w tym miejscu lekcjach należy do bezpiecznych. Kłopoty z salą potwierdza powiatowy inspektor nadzoru budowlanego Krzysztof Kociński. Wspomina o dwóch ekspertyzach wykonanych w 2000 i 2007 roku.
– Na podstawie ekspertyz jasno i wyraźnie określono, co należy zrobić. Wiem też, że wszelkie wskazane prace zostały wówczas wykonane – wyjaśnia inspektor.
W opinii technicznej ośrodka rzeczoznawców, ekspertyzie z 2007 roku, z którą zapoznał nas dyrektor szkoły Roman Tyrański, znalazło się zalecenie mówiące o naprawie powstałych pęknięć.
– We wnioskach napisano, że sala nie wymaga wyłączenia z użytkowania i nie stwarza zagrożenia. Luźne fragmenty ściany miały być skute, a pęknięcia wypełnione specjalnie do tego przeznaczonymi zaprawami. Dodatkowo ściana w tych miejscach zgodnie z sugestią fachowców została wzmocniona siatką z włókna szklanego oraz stalowymi prętami – informuje dyrektor SP1.
– Problem, jak widać, powrócił – tłumaczy po rozmowie Krzysztof Kociński i zapowiada: – Przyjrzymy się temu po raz kolejny.
Inspektor nadzoru budowlanego we wtorek zarządził kontrolę.
– Jeśli faktycznie istnieje tam zagrożenie, to pracownik, który został wydelegowany do kontroli, ma moje upoważnienie do ustnego wydania zakazu użytkowania sali – wyjaśniał „Tygodnikowi” tego dnia rano Kociński.
Nie wiemy, czy faktycznie pęka ściana, czy też wypełnienia
Dyrektor Tyrański przekonuje nas, że monitoruje sprawę i w razie jakichkolwiek zmian jest gotów do podjęcia natychmiastowych działań. Liczy też na konsultacje z nadzorem budowlanym.
– Podczas przeglądu pięcioletniego, który mieliśmy w 2010 roku oraz przeglądów rocznych, gdzie ostatni był w listopadzie ubiegłego roku, specjalista, który się tym zajmuje, określił w dokumentach stan sali jako dobry i niezagrażający – zapewnia Tyrański. – Niemniej jednak na ścianie są widoczne pęknięcia. Nie wiemy, czy faktycznie pęka ściana, czy też wypełnienia. W tej sprawie powinni wypowiedzieć się jednak fachowcy. Gdybym miał jakiekolwiek podejrzenia, że dzieje się tam coś niedobrego, to sam podjąłbym decyzję o zamknięciu sali – mówi dyrektor.

Kolejna ekspertyza?

O sytuacji sali gimnastycznej w „jedynce” powiadomiony został również burmistrz Tadeusz Kowalski.
– Możemy zlecić wykonanie kolejnej ekspertyzy. Nie sądzę jednak, by pęknięcia ściany, o których mowa, można uznać za niebezpieczne. Jeśli okaże się, że tak, mając na uwagę bezpieczeństwo i życie dzieci podejmiemy natychmiast stosowne kroki zmierzające do usunięcia jakichkolwiek wad – słyszymy od Kowalskiego.

Sala nie będzie zamknięta

Kontrola pracowników inspektoratu nadzoru budowlanego przeprowadzona została w tucholskiej „jedynce” we wtorek w godzinach popołudniowych.
– Właśnie przed chwilą podpisaliśmy protokół z kontroli – informował natychmiast dyrektor Tyrański. – W zaleceniach jest obserwacja pęknięć. Nie ma mowy o zamknięciu sali.

Komentarze do artykułu
Dodaj komentarz
Najczęściej komentowane
Według mieszkańca Śliwic Mariusza Pawlickiego, tamtejszy listonosz...
Pod szkołą w Cekcynie na przejściu dla pieszych potrącono...
Ponad tysiąc głosów na obecnego wójta i 6 nowych osób w radzie. Kto...
Najczęściej czytane
Dziś (sobota, 9 kwietnia) przed południem odnaleziono ciało...
Zdjęcia zrobione w ostatnich miesiącach przez fotoradary Straży...
Bardzo znany mieszkaniec Tucholi Piotr Grzywacz został odnaleziony...