Echa naszego materiału

Ostry komentarz po publikacji o Śliwicach

Zuza Kasprzyk, 30 styczeń 2013, 14:53
Średnia: 0.0 (0 głosów)
Mieszkanka Śliwic rozlicza wójta Daniela Kożucha z jego obietnic i pomysłów, które pojawiły się w trakcie piastowania przez niego urzędu. Sprowokował ją do tego artykuł „Tygodnika” o nowym centrum Śliwic.
Ostry komentarz po publikacji o Śliwicach

Taka wizualizację prezentowaliśmy tydzień temu na pierwszej stronie. To pomysł na to, jak miałoby wyglądać w przyszłości centrum Śliwic. Projekt przekazany przez Urząd Gminy Śliwice

Bardzo rzadko aż tak obszernie publikujemy opinie czytelników nieujawniających swojego nazwiska. W tym przypadku decydujemy się na to ze względu na szczegółowe i merytoryczne argumenty, które usłyszeliśmy.
Pragnąca pozostać anonimowa mieszkanka Śliwic sceptycznie podchodzi do pomysłu wójta.
– Wójt Kożuch piastuje stanowisko już szósty rok. Widzieliśmy tyle wizualizacji, tyle rozpoczętych inwestycji. Tę prezentowaną w „Tygodniku” widzieliśmy już 2 lata temu, tak samo 2 lata temu mówił, że wybuduje basen – skrótowo przedstawia w swojej opinii pomysły włodarza.

Jakie są Śliwice?

Kobieta zwraca uwagę, że w Śliwicach utrzymują się tylko sklepy w budynkach właścicieli.
– To jest mała miejscowość, ludzi niewiele, potrzeby też niewielkie. Mieszkańcy kupują te na co dzień najpotrzebniejsze rzeczy – jak tłumaczy, mieszkańcy wolą pojechać do Czerska na zakupy, np. sprzętu AGD, gdzie wybór jest większy, a ceny korzystniejsze.
– Tu nie ma przecen, a sklepikarze nie stanowią najbogatszej grupy ludności – dodaje.
– Kiedyś w naszej przychodni było więcej specjalistów. Teraz ludzie muszą jechać do Tucholi, np. do pediatry. I to tam przy okazji zrobią zakupy, tam gdzie taniej. Zmieniło się również środowisko. Coraz więcej ludzi wykształconych mieszka w Śliwicach. Dojeżdżają do pracy do większych miast.
Dodaje, że istniejąca aktualnie infrastruktura przy ul. Pocztowej, jest potrzebna.
– Niech wójt pojawi się w czwartek, w dzień targowy, na Pocztowej. Wszystkie parkingi są zastawione. Za remizą nie ma miejsca na parking. Ludzie na targ nie przychodzą piechotą, gdzieś trzeba te samochody zaparkować.

Z czym ma zrobić porządek?

– A skrzyżowanie na zbiegu ulic m.in. Sychowskiego i Świeckiej? Miało być rondo, wspaniałe wizualizacje pokazywano. Wykupił dom, zrobił remont. Jakieś 400 tys. zł na to poszło i cisza, nic się nie dzieje w tym temacie – opowiada o zamianie domów przeprowadzonej przez gminę, która miała pozwolić na wyburzenie jednego z domów i poszerzenie wjazdu od ul. Świeckiej.
– Powstał parking dla petentów urzędu, a parkują na nim pracownicy, radni. Sąsiad gminy handluje końmi i tam przyrósł do bruku jego samochód do przewożenia koni – zwraca uwagę.
– Wójt niech się weźmie za uporządkowanie spraw, które zaczął! – proponuje.

Dla kogo to wszystko?

– Dwa pokoje o powierzchni 30 m2 bez kuchni, łazienki i wc w Śliwicach wynajmie się za 220-230 zł za miesiąc. Z mikro kuchnią i łazienką to koszt około 400 zł. Komu będą wynajmować te nowe, o wysokim standardzie, które miałyby powstać? I za jaką cenę? – zwraca uwagę, że lepiej wybudować domy socjalne, gdzie młode pary „na dorobku” mogłyby mieszkać i za uczciwą cenę wynajmować, do czasu kiedy nie zainwestują bądź nie zbudują czegoś własnego.
– Teraz w Śliwicach stoją 4 pawilony handlowe i nie ma chętnych. Właściciele żądają za wynajem za dużych pieniędzy – sugeruje, że nie ma możliwości, aby te nowe miały szansę zostać wynajęte.

Wizualizacje a realia?

Wizualizacje ul. Sychowskiego podobno z rzeczywistością niewiele się pokrywały.
– Na Sychowskiego są miejsca gdzie dwie ciężarówki nie mają się szans minąć. A wizualizacja pokazywała piękną szeroką ulicę. Na tej ulicy są problemy z parkowaniem, mijaniem, widocznością i odśnieżaniem. Niech zainwestują w odśnieżarkę z przyczepą i wywożą ten śnieg – tłumaczy, że teraz mieszkańcy odśnieżają chodniki na ulicę, a przejeżdżający pług ponownie zgarnia go na chodnik.
– Skoro na supermarket się nie zgodził, to po co nagle ten pomysł? – pyta śliwiczanka.

Komentarze do artykułu
Avatar_missing_small
Ryszard Dykowski - 03 luty 2013, 18:24

Już w styczniu ubiegłego roku na zlikwidowanym w kwietniu 2012 r Forum Dialogu Społecznego Gminy Śliwice był poruszany temat : Supermarket w Śliwicach fałsz czy prawda . Swą opinię przedstawili mieszkańcy gminy jak i odwiedzający naszą gminę.
Ciekawą wypowiedź zaprezentował 31.01.2012 r. forumowicz ukrywający się pod nickiem "dasiub " pod tytułem : -Tak widzę przyszłość "Centrum Śliwic"- Napisał między innymi : Może nie market w miejsce przedszkola, ale takie centrum Śliwic jakie jest np. w Czersku. O przeniesieniu rynku za remizę strażacką pisał: Mówiło się też aby wrócić do placu za remizą, bo tak było przed wojną, ale sam nie wiem...to teren schowany i mało widoczny z zewnątrz... Można przeczytać dyskusję sprzed roku dzięki temu że ją skopiowałem . http://glowka.e-fora.pl/viewtopic.php?f=17&t=24
Mieszkanka Śliwic domaga się i słusznie spełnienia obietnic wyborczych .Oddając głos na konkretnego kandydata dajemy mu mandat zaufania wierząc ze działania jakie podejmie będą zaspakajały choć cząstkę naszych potrzeb . Decyzje o przeniesieniu targowiska , budowy centrum , przeniesieniu przedszkola już zapadły uchwałą RG . GP pisała o umowie na budowę targowiska za remizą w Urzędzie Marszałkowskim . Wartość zadania 510 tys zł UG z własnych funduszy dołoży 199 tys zł . Pozostała kwota z wsparcia na budowę targowisk w ramach rządowego programu ''Mój Rynek " .Także w budżecie na 2013 ujęto kwotę 2000000,00 zł na budowę przedszkola . Dziwi mnie tylko jedno , rok temu nie pozwolono budować supermarketu w Śliwicach twierdząc że 27 małych sklepów wystarczy na zaspokojenie potrzeb mieszkańców , Cytat z TT nr 3/2012 r .Zdaniem wójta ,również gminni radni " nie widzą potrzeby budowy kolejnego małego marketu" '' Sieć małych niekonkurencyjnych sklepów spożywczych i przemysłowych we wsi Śliwice o podobnej powierzchni sprzedaży jest wystarczająca" . " Daniel Kożuch podaje że na około 2500 mieszkańców przypada 27 takich punktów . Od razu dodaje że gmina planuje budowę centrum handlowego w środku Śliwic ". Po tej ubiegłorocznej wypowiedzi większość mieszkańców miała nadzieję że będzie to coś w rodzaju supermarketu z konkurencyjnymi cenami że nie będą zmuszeni jeździć na zakupy do Czerska ,Starogardu ,Tucholi bo to się opłaca a tu kroi się kolejne kilka sklepików bo wątpię aby właściciele przenieśli swe sklepiki z własnych budynków do centrum i ponosili dodatkowe koszty w postaci czynszu. Ta wizja centrum będzie na pewno przyjęta z zadowoleniem jeśli dla zamożnych i wymagających będzie centrum a dla mniej zamożnych i mniej wymagających market typu Biedronka ,Lidl , Tesco. Jak mówi stare porzekadło : Panu Bogu świeczkę i diabłu ogarek.

Avatar_missing_small
kaiyara kaiyara - 01 lipiec 2013, 14:26

I appreciate all the posts in this forum... thanks everyone... Have a good day.

Avatar_missing_small
hassan321 hassan321 - 30 wrzesień 2014, 15:01

Niestety znamy swoje miejsce w szeregu. Sama ambicja i wola walki to było w tym przypadku za mało – mówi Marek Zienkiewicz, trener tucholanek.

___________________
aliiii

Avatar_missing_small
Szymon Chyła - 01 październik 2014, 19:05

Zgadzam się z Panem Panie Dykowski, że powiat traktuje w sposób nienależyty Waszą gminę.
http://chymonszyla.wrzuta.pl/audio/8jyYVCQOG91/niechec_powiatu

Avatar_missing_small
J. B. - 02 październik 2014, 09:59

Fragment wypowiedzi wyrwany z kontekstu w pełni nie pokazuje problemu z jakim udałem się na sesję RP. Udałem się tam aby na miejscu uzyskać odpowiedź na zażyty naszego włodarza wobec powiatu które padały na zebraniach wiejskich.
Np. była duża niechęć ze strony powiatu i radnego w kwestii budowy ścieżki rowerowej, nie udało się staroście i radnemu zniweczyć planu budowy ścieżki itp. Dlatego też zadałem pytania aby uzupełnić swą wiedzę na ten temat. Odpowiedź uzyskałem i mam obraz całości i nie widzę niechęci ze strony powiatu w stosunku do gminy. Skłoniłbym się do stwierdzenia że nastąpił splot zdarzeń które wpłynęły na opóźnienie inwestycji. Właśnie zaangażowanie się osób oskarżanych o utrudnianie spowodowało że ścieżka rowerowa mogła powstać. Natomiast pismo wójta zaadresowane imiennie do radnego z prośba o pomoc i wsparcie w budowie ścieżki rowerowej, następnie pismo z podziękowaniem za pomoc i wsparcie nie zostawia złudzeń kto najbardziej angażował się aby doprowadzić do powstania i szczęśliwego zakończenia tej inwestycji.

Avatar_missing_small
waqas ahmad - 10 listopad 2014, 10:24

. GP wrote on the contract to build a fire station in the marketplace for the Marshal's Office. The value of 510 thousand jobs zł UG with its own funds will make 199 thousand zł. The remaining amount of support for the construction of markets under the government program '' My Market ".Also in the budget for 2013 includes EUR 2,000,000.00 zł to build a kindergarten. Amazes me just one year ago was not allowed to build a supermarket in Śliwicach claiming that 27 small shops enough to meet the needs of residents, Quote of the TT No. 3/2012 on .Zdaniem mayor, councilors also gminni "does not see the need to build an

____________
pasban

Dodaj komentarz
Najczęściej komentowane
Według mieszkańca Śliwic Mariusza Pawlickiego, tamtejszy listonosz...
Pod szkołą w Cekcynie na przejściu dla pieszych potrącono...
Ponad tysiąc głosów na obecnego wójta i 6 nowych osób w radzie. Kto...
Najczęściej czytane
Dziś (sobota, 9 kwietnia) przed południem odnaleziono ciało...
Zdjęcia zrobione w ostatnich miesiącach przez fotoradary Straży...
Bardzo znany mieszkaniec Tucholi Piotr Grzywacz został odnaleziony...