Echa naszego materiału

Ostry komentarz po publikacji o Śliwicach

Zuza Kasprzyk, 30 styczeń 2013, 14:53
Średnia: 0.0 (0 głosów)
Mieszkanka Śliwic rozlicza wójta Daniela Kożucha z jego obietnic i pomysłów, które pojawiły się w trakcie piastowania przez niego urzędu. Sprowokował ją do tego artykuł „Tygodnika” o nowym centrum Śliwic.
Ostry komentarz po publikacji o Śliwicach

Taka wizualizację prezentowaliśmy tydzień temu na pierwszej stronie. To pomysł na to, jak miałoby wyglądać w przyszłości centrum Śliwic. Projekt przekazany przez Urząd Gminy Śliwice

Bardzo rzadko aż tak obszernie publikujemy opinie czytelników nieujawniających swojego nazwiska. W tym przypadku decydujemy się na to ze względu na szczegółowe i merytoryczne argumenty, które usłyszeliśmy.
Pragnąca pozostać anonimowa mieszkanka Śliwic sceptycznie podchodzi do pomysłu wójta.
– Wójt Kożuch piastuje stanowisko już szósty rok. Widzieliśmy tyle wizualizacji, tyle rozpoczętych inwestycji. Tę prezentowaną w „Tygodniku” widzieliśmy już 2 lata temu, tak samo 2 lata temu mówił, że wybuduje basen – skrótowo przedstawia w swojej opinii pomysły włodarza.

Jakie są Śliwice?

Kobieta zwraca uwagę, że w Śliwicach utrzymują się tylko sklepy w budynkach właścicieli.
– To jest mała miejscowość, ludzi niewiele, potrzeby też niewielkie. Mieszkańcy kupują te na co dzień najpotrzebniejsze rzeczy – jak tłumaczy, mieszkańcy wolą pojechać do Czerska na zakupy, np. sprzętu AGD, gdzie wybór jest większy, a ceny korzystniejsze.
– Tu nie ma przecen, a sklepikarze nie stanowią najbogatszej grupy ludności – dodaje.
– Kiedyś w naszej przychodni było więcej specjalistów. Teraz ludzie muszą jechać do Tucholi, np. do pediatry. I to tam przy okazji zrobią zakupy, tam gdzie taniej. Zmieniło się również środowisko. Coraz więcej ludzi wykształconych mieszka w Śliwicach. Dojeżdżają do pracy do większych miast.
Dodaje, że istniejąca aktualnie infrastruktura przy ul. Pocztowej, jest potrzebna.
– Niech wójt pojawi się w czwartek, w dzień targowy, na Pocztowej. Wszystkie parkingi są zastawione. Za remizą nie ma miejsca na parking. Ludzie na targ nie przychodzą piechotą, gdzieś trzeba te samochody zaparkować.

Z czym ma zrobić porządek?

– A skrzyżowanie na zbiegu ulic m.in. Sychowskiego i Świeckiej? Miało być rondo, wspaniałe wizualizacje pokazywano. Wykupił dom, zrobił remont. Jakieś 400 tys. zł na to poszło i cisza, nic się nie dzieje w tym temacie – opowiada o zamianie domów przeprowadzonej przez gminę, która miała pozwolić na wyburzenie jednego z domów i poszerzenie wjazdu od ul. Świeckiej.
– Powstał parking dla petentów urzędu, a parkują na nim pracownicy, radni. Sąsiad gminy handluje końmi i tam przyrósł do bruku jego samochód do przewożenia koni – zwraca uwagę.
– Wójt niech się weźmie za uporządkowanie spraw, które zaczął! – proponuje.

Dla kogo to wszystko?

– Dwa pokoje o powierzchni 30 m2 bez kuchni, łazienki i wc w Śliwicach wynajmie się za 220-230 zł za miesiąc. Z mikro kuchnią i łazienką to koszt około 400 zł. Komu będą wynajmować te nowe, o wysokim standardzie, które miałyby powstać? I za jaką cenę? – zwraca uwagę, że lepiej wybudować domy socjalne, gdzie młode pary „na dorobku” mogłyby mieszkać i za uczciwą cenę wynajmować, do czasu kiedy nie zainwestują bądź nie zbudują czegoś własnego.
– Teraz w Śliwicach stoją 4 pawilony handlowe i nie ma chętnych. Właściciele żądają za wynajem za dużych pieniędzy – sugeruje, że nie ma możliwości, aby te nowe miały szansę zostać wynajęte.

Wizualizacje a realia?

Wizualizacje ul. Sychowskiego podobno z rzeczywistością niewiele się pokrywały.
– Na Sychowskiego są miejsca gdzie dwie ciężarówki nie mają się szans minąć. A wizualizacja pokazywała piękną szeroką ulicę. Na tej ulicy są problemy z parkowaniem, mijaniem, widocznością i odśnieżaniem. Niech zainwestują w odśnieżarkę z przyczepą i wywożą ten śnieg – tłumaczy, że teraz mieszkańcy odśnieżają chodniki na ulicę, a przejeżdżający pług ponownie zgarnia go na chodnik.
– Skoro na supermarket się nie zgodził, to po co nagle ten pomysł? – pyta śliwiczanka.

Komentarze do artykułu
Avatar_missing_small
Ryszard Dykowski - 03 luty 2013, 18:24

Już w styczniu ubiegłego roku na zlikwidowanym w kwietniu 2012 r Forum Dialogu Społecznego Gminy Śliwice był poruszany temat : Supermarket w Śliwicach fałsz czy prawda . Swą opinię przedstawili mieszkańcy gminy jak i odwiedzający naszą gminę.
Ciekawą wypowiedź zaprezentował 31.01.2012 r. forumowicz ukrywający się pod nickiem "dasiub " pod tytułem : -Tak widzę przyszłość "Centrum Śliwic"- Napisał między innymi : Może nie market w miejsce przedszkola, ale takie centrum Śliwic jakie jest np. w Czersku. O przeniesieniu rynku za remizę strażacką pisał: Mówiło się też aby wrócić do placu za remizą, bo tak było przed wojną, ale sam nie wiem...to teren schowany i mało widoczny z zewnątrz... Można przeczytać dyskusję sprzed roku dzięki temu że ją skopiowałem . http://glowka.e-fora.pl/viewtopic.php?f=17&t=24
Mieszkanka Śliwic domaga się i słusznie spełnienia obietnic wyborczych .Oddając głos na konkretnego kandydata dajemy mu mandat zaufania wierząc ze działania jakie podejmie będą zaspakajały choć cząstkę naszych potrzeb . Decyzje o przeniesieniu targowiska , budowy centrum , przeniesieniu przedszkola już zapadły uchwałą RG . GP pisała o umowie na budowę targowiska za remizą w Urzędzie Marszałkowskim . Wartość zadania 510 tys zł UG z własnych funduszy dołoży 199 tys zł . Pozostała kwota z wsparcia na budowę targowisk w ramach rządowego programu ''Mój Rynek " .Także w budżecie na 2013 ujęto kwotę 2000000,00 zł na budowę przedszkola . Dziwi mnie tylko jedno , rok temu nie pozwolono budować supermarketu w Śliwicach twierdząc że 27 małych sklepów wystarczy na zaspokojenie potrzeb mieszkańców , Cytat z TT nr 3/2012 r .Zdaniem wójta ,również gminni radni " nie widzą potrzeby budowy kolejnego małego marketu" '' Sieć małych niekonkurencyjnych sklepów spożywczych i przemysłowych we wsi Śliwice o podobnej powierzchni sprzedaży jest wystarczająca" . " Daniel Kożuch podaje że na około 2500 mieszkańców przypada 27 takich punktów . Od razu dodaje że gmina planuje budowę centrum handlowego w środku Śliwic ". Po tej ubiegłorocznej wypowiedzi większość mieszkańców miała nadzieję że będzie to coś w rodzaju supermarketu z konkurencyjnymi cenami że nie będą zmuszeni jeździć na zakupy do Czerska ,Starogardu ,Tucholi bo to się opłaca a tu kroi się kolejne kilka sklepików bo wątpię aby właściciele przenieśli swe sklepiki z własnych budynków do centrum i ponosili dodatkowe koszty w postaci czynszu. Ta wizja centrum będzie na pewno przyjęta z zadowoleniem jeśli dla zamożnych i wymagających będzie centrum a dla mniej zamożnych i mniej wymagających market typu Biedronka ,Lidl , Tesco. Jak mówi stare porzekadło : Panu Bogu świeczkę i diabłu ogarek.

Avatar_missing_small
kaiyara kaiyara - 01 lipiec 2013, 14:26

I appreciate all the posts in this forum... thanks everyone... Have a good day.

Dodaj komentarz
Sobol%20reklama
Najczęściej komentowane
Godzinę trwała dyskusja dwóch osób podczas ostatniej sesji jednego...
Pod szkołą w Cekcynie na przejściu dla pieszych potrącono...
Wojewoda chce się dowiedzieć, czy Andrzej Pruszak – radny powiatu...
Najczęściej czytane
Pod szkołą w Cekcynie na przejściu dla pieszych potrącono...
Zdjęcia zrobione w ostatnich miesiącach przez fotoradary Straży...
W niedzielę rano na terenie wiertni Tuchola 3 zapaliła się flara...
Najwyżej oceniane
Radni w Śliwicach decyzję podejmują podczas sesji. Ostatnio są to...
Mieszkańcy Główki planowali sami zbudować nową świetlicę w ich wsi....
Spotkanie sołtysów w Urzędzie Gminy Śliwice odbyło się w zeszły...